See moer on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "af",
"3": "moer"
},
"expansion": "Afrikaans moer",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Afrikaans moer.",
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moering",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "moered",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "moered",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (third-person singular simple present moers, present participle moering, simple past and past participle moered)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "South African English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"To beat; to thrash."
],
"id": "en-moer-en-verb-z7073TFO",
"links": [
[
"beat",
"beat"
],
[
"thrash",
"thrash"
]
],
"raw_glosses": [
"(South Africa, transitive) To beat; to thrash."
],
"tags": [
"South-Africa",
"transitive"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "af",
"3": "moer"
},
"expansion": "Afrikaans moer",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Afrikaans moer.",
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (plural moers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "South African English",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
52,
56
]
],
"ref": "2003, Justin Nurse, Chris Verrijdt, Laugh it Off Annual: South African Youth Culture, volume 1, page 71:",
"text": "Lying dead on the surface of the Monument dam was a moer of a big carp.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
56,
60
]
],
"ref": "2013, Jim Hooper, Koevoet: Experiencing South Africa's Deadly Bush War, page 239:",
"text": "“Some of the teams are coming in,” he said. “They had a moer of a contact. Get your cameras and let's go.”",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
],
"id": "en-moer-en-noun-gWZ73SiJ",
"links": [
[
"whopper",
"whopper"
],
[
"hell of a",
"hell of a"
]
],
"raw_glosses": [
"(South Africa) Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
],
"tags": [
"South-Africa"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "moer"
},
"expansion": "Dutch moer",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch moer.",
"forms": [
{
"form": "moere",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "plural",
"6": "moere",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "moer (plural moere)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "moere"
},
"expansion": "moer (plural moere)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"examples": [
{
"text": "Ek draai die moer vas"
}
],
"glosses": [
"nut: female screw, which fits on a bolt"
],
"id": "en-moer-af-noun-OW-b9vot",
"links": [
[
"nut",
"nut"
],
[
"screw",
"screw"
],
[
"bolt",
"bolt"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "16 39 22 24",
"kind": "other",
"name": "Afrikaans entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"seed tuber"
],
"id": "en-moer-af-noun-X9iFkl4m",
"links": [
[
"seed tuber",
"seed tuber"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "moer"
},
"expansion": "Dutch moer",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch moer.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "uncountable",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "moer (uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "moer (uncountable)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"dregs, lees, sediment (of liquid)"
],
"id": "en-moer-af-noun-PBYgFEQM",
"links": [
[
"dregs",
"dregs"
],
[
"lees",
"lees"
],
[
"sediment",
"sediment"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "moer",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "moerende",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "gemoer",
"tags": [
"participle",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (present moer, present participle moerende, past participle gemoer)",
"name": "af-verb"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
23
]
],
"english": "I'm gonna beat the shit out of you.",
"text": "Ek gaan jou hard moer.",
"translation": "I'm gonna beat the shit out of you.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to hit someone very hard"
],
"id": "en-moer-af-verb-SJqzZQUS",
"links": [
[
"hit",
"hit"
],
[
"hard",
"hard"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "de duvel en zijn ouwe moer"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "hellemoer"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "moerbeest"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "moerkonijn"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "moerriool"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "moershaas"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "moerstaal"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_text": "Contraction of moeder (“mother”) by regular syncope of medial /d/ (compare broer, blij, leer, la).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "32 17 4 8 2 6 13 10 2 2 4",
"kind": "other",
"name": "Dutch entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"mother"
],
"id": "en-moer-nl-noun-zwYi7ypm",
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare, archaic) mother"
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
"sense": "mother",
"word": "moeder"
},
{
"_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
"sense": "mother",
"word": "ma"
},
{
"_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
"sense": "mother",
"word": "mama"
}
],
"tags": [
"archaic",
"feminine",
"rare"
]
},
{
"glosses": [
"sediment formed in various alcoholic drinks and vinegar; compare French: mère de vinaigre"
],
"id": "en-moer-nl-noun-Nb9SSZ2k",
"links": [
[
"sediment",
"sediment"
],
[
"mère de vinaigre",
"mère de vinaigre"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"a queen bee"
],
"id": "en-moer-nl-noun-~0fDO1nF",
"links": [
[
"queen bee",
"queen bee"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "1 1 95 1 0 1 1",
"sense": "queen bee",
"word": "bijenkoningin"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
"kind": "other",
"langcode": "nl",
"name": "Female animals",
"orig": "nl:Female animals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a female hare"
],
"id": "en-moer-nl-noun-ISRBX4gB",
"links": [
[
"female",
"female"
],
[
"hare",
"hare"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "3 1 1 60 18 17 1",
"sense": "female hare",
"word": "moershaas"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
"kind": "other",
"langcode": "nl",
"name": "Female animals",
"orig": "nl:Female animals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a female rabbit"
],
"id": "en-moer-nl-noun-nOIb~Tkg",
"links": [
[
"rabbit",
"rabbit"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "3 0 0 21 57 19 0",
"sense": "female rabbit",
"word": "moerkonijn"
}
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
"kind": "other",
"langcode": "nl",
"name": "Female animals",
"orig": "nl:Female animals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a female ferret"
],
"id": "en-moer-nl-noun--6gKHnAm",
"links": [
[
"ferret",
"ferret"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"the main in a structure; general version"
],
"id": "en-moer-nl-noun-Dq4-he6d",
"links": [
[
"main",
"main"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "geen moer"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moerbout"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moeren"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moerschroef"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moersleutel"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Caribbean Javanese",
"lang_code": "jvn",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "moer",
"3": "schroef",
"t1": "mother",
"t2": "bolt"
},
"expansion": "moer (“mother”) + schroef (“bolt”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "A shortening of moerschroef, from moer (“mother”) + schroef (“bolt”).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a type of fastener with a threaded hole; a nut"
],
"id": "en-moer-nl-noun-SR8kel-X",
"links": [
[
"nut",
"nut"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"english": "I do not care at all.",
"text": "Het kan me geen moer schelen.",
"translation": "I do not care at all."
}
],
"glosses": [
"something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
],
"id": "en-moer-nl-noun-DpwREzRO",
"links": [
[
"something",
"something"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
],
"tags": [
"feminine",
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "dum",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "morass"
},
"expansion": "Middle Dutch moer (“morass”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "odt",
"3": "*mōr"
},
"expansion": "Old Dutch *mōr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "gmw-pro",
"3": "*mōr"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *mōr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "gem-pro",
"3": "*mōraz"
},
"expansion": "Proto-Germanic *mōraz",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "moor"
},
"expansion": "English moor",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "mōr",
"3": "",
"4": "moor, marsh"
},
"expansion": "Old English mōr (“moor, marsh”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle Dutch moer (“morass”), from Old Dutch *mōr, from Proto-West Germanic *mōr, from Proto-Germanic *mōraz. Related to meer (“lake”). Cognate with English moor, Old English mōr (“moor, marsh”).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer n (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "25 7 8 4 3 3 3 3 3 35 4",
"kind": "other",
"langcode": "nl",
"name": "Landforms",
"orig": "nl:Landforms",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"morass, marsh, peat"
],
"id": "en-moer-nl-noun-nl:moor",
"links": [
[
"morass",
"morass"
],
[
"marsh",
"marsh"
],
[
"peat",
"peat"
]
],
"related": [
{
"word": "moeren"
}
],
"senseid": [
"nl:moor"
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "noun",
"g": "?"
},
"expansion": "moer ?",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "muur chickweed"
}
],
"glosses": [
"alternative form of muur chickweed"
],
"id": "en-moer-nl-noun-hpkieSu0",
"links": [
[
"muur",
"muur#Dutch"
],
[
"chickweed",
"chickweed"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "moer f (plural moers)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "1 1 1 1 6 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 4 8 27 1 1 0 2 1 3 21 1 1 1 1 2 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 0 1 0 10 1 1 1 0 1 1 1 0 0 0 6 10 24 1 1 0 1 0 5 18 1 1 1 1 1 8",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"morass"
],
"id": "en-moer-fr-noun-rZuWiPHh",
"links": [
[
"morass",
"morass"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "moer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere",
"t": "to mill"
},
"expansion": "Latin molere (“to mill”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "ine-pro",
"3": "*melh₂-",
"4": "",
"5": "to grind, crush"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "moer"
},
"expansion": "Portuguese moer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere (“to mill”), from Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”). Compare Portuguese moer.",
"forms": [
{
"form": "moio",
"head_nr": 1,
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moín",
"head_nr": 1,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"head_nr": 1,
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "mudo",
"head_nr": 1,
"tags": [
"participle",
"past",
"short-form"
]
},
{
"form": "moo",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moim",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"head_nr": 2,
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "mudo",
"head_nr": 2,
"tags": [
"participle",
"past",
"short-form"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person",
"short-form"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person",
"short-form"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moïamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moïades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moín",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moería",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moería",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moeriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moésedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêrom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêrades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêrais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeriam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêsseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (first-person singular present moio, first-person singular preterite moín, past participle moído, short past participle mudo)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"english": "liquid dough; mixture",
"translation": "liquid dough; mixture",
"word": "amoado"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "molar; millstone",
"translation": "molar; millstone",
"word": "moa"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "action of milling",
"translation": "action of milling",
"word": "moenda"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "mudo"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "chaff",
"translation": "chaff",
"word": "muíña"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "Galician traditional dance and bagpipe music",
"translation": "Galician traditional dance and bagpipe music",
"word": "muiñeira"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "mill",
"translation": "mill",
"word": "muíño"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs with irregular short past participle",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to mill"
],
"head_nr": 2,
"id": "en-moer-gl-verb-EcSJeLTt",
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to mill"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Galician verbs with irregular short past participle",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to grind, to crush"
],
"head_nr": 2,
"id": "en-moer-gl-verb-g1ouG6aW",
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to grind, to crush"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/moˈeɾ/"
}
],
"word": "moer"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gem-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmh",
"3": "mager"
},
"expansion": "Middle High German mager",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "goh",
"3": "magar"
},
"expansion": "Old High German magar",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmw-pro",
"3": "*magr"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *magr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "mager"
},
"expansion": "German mager",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "mager"
},
"expansion": "Dutch mager",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "magur"
},
"expansion": "Icelandic magur",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "meagre"
},
"expansion": "English meagre",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German mager, from Old High German magar, from Proto-West Germanic *magr. Cognate with German mager, Dutch mager, Icelandic magur; also related to English meagre.",
"forms": [
{
"form": "moren",
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"form": "moeren",
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"form": "moert",
"tags": [
"neuter"
]
},
{
"form": "méi moer",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "am moersten",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hien ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "si ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "et ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "si si moer",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"predicative"
]
},
{
"form": "si sinn moer",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"predicative"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"masculine",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"feminine",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moert",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"nominative",
"plural",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"with-head"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"m1": "moren",
"m2": "moeren"
},
"expansion": "moer (masculine moren or moeren, neuter moert, comparative méi moer, superlative am moersten)",
"name": "lb-adj"
}
],
"lang": "Luxembourgish",
"lang_code": "lb",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"lean"
],
"id": "en-moer-lb-adj-kuiaHtDT",
"links": [
[
"lean",
"lean"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"name": "Luxembourgish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"skinny, meagre"
],
"id": "en-moer-lb-adj-HQZp0L5e",
"links": [
[
"skinny",
"skinny"
],
[
"meagre",
"meagre"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoːer/"
},
{
"ipa": "[ˈmoː.ɐ]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form"
},
"expansion": "moer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "mo m"
}
],
"glosses": [
"indefinite plural of mo m"
],
"id": "en-moer-nb-noun-LnBet14J",
"links": [
[
"mo",
"mo#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "moe m"
}
],
"glosses": [
"indefinite plural of moe m"
],
"id": "en-moer-nb-noun-OnsKrkVO",
"links": [
[
"moe",
"moe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "noun",
"g": "f"
},
"expansion": "moer f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "mor"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
14
]
],
"english": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
"ref": "1669, “Højr nu kiær SIRI mi”, in Den fyrste morgonblånen, Oslo: Novus, published 1990, page 48:",
"text": "højr Moer æg nu mæ dæg til Kioppinhaffn vil fara",
"translation": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"obsolete spelling of mor"
],
"id": "en-moer-nn-noun-JVybEEf~",
"links": [
[
"mor",
"mor#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"feminine",
"obsolete"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"word": "moer"
},
{
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"word": "moer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin molere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere"
},
"expansion": "Inherited from Latin molere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin molere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "roa-opt-conj (moer)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "gerund of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moente",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moentes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "mol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moïamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moïades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molve",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molviste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvésche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvische",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molviche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moesche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moísche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moío",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvémos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvédes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvéron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvéra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molveramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molverades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêrades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molrei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molrás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molrá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molrán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moerán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "molrias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "molriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molrian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moerian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "present of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "imperfect of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "preterite of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"anterior",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"past"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"anterior",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"past"
]
},
{
"form": "simple pluperfect of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "future of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "conditional of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "molvésse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvésses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvessemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvessedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molvérmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molvérdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "present subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "imperfect subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "future subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "mol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "móe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "non moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "verb"
},
"expansion": "moer",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"cond_1p": "*molriamos,*molríamos,*moeriamos,*moeríamos",
"cond_1s": "*molria,*moeria",
"cond_2p": "*molriades,*molríades,*moeriades,*moeríades",
"cond_2s": "*molrias,*moerias",
"cond_3p": "*molrian,*moerian",
"cond_3s": "*molria,*moeria",
"fut_1p": "*molremos,*moeremos",
"fut_1s": "*molrei,*moerei",
"fut_2p": "*molredes,moeredes",
"fut_2s": "*molrás,*moerás",
"fut_3p": "*molrán,*moerán",
"fut_3s": "*molrá,*moerá",
"futsub_1p": "*molvérmos,*moermos",
"futsub_1s": "*molvér,*moer",
"futsub_2p": "*molvérdes,*moerdes",
"futsub_2s": "*molvéres,*moeres",
"futsub_3p": "*molvéren,*moeren",
"futsub_3s": "*molvér,*moer",
"gerund": "*moendo",
"imp_2p": "*moede",
"imp_2s": "*mol,*móe,mui",
"impf_1p": "*moïamos,*moíamos",
"impf_1s": "*moía",
"impf_2p": "*moïades,*moíades",
"impf_2s": "*moías",
"impf_3p": "*moían",
"impf_3s": "*moía",
"impfsub_1p": "*molvessemos,*molvéssemos,*moessemos,*moêssemos",
"impfsub_1s": "*molvésse,*moesse",
"impfsub_2p": "*molvessedes,*molvéssedes,*moessedes,*moêssedes",
"impfsub_2s": "*molvésses,*moesses",
"impfsub_3p": "*molvéssen,*moessen",
"impfsub_3s": "*molvésse,*moesse",
"infinitive": "moer",
"persinf_1p": "*moermos",
"persinf_1s": "*moer",
"persinf_2p": "*moerdes",
"persinf_2s": "*moeres",
"persinf_3p": "*moeren",
"persinf_3s": "*moer",
"plup_1p": "*molveramos,*molvéramos,*moeramos,*moêramos",
"plup_1s": "*molvéra,*moera",
"plup_2p": "*molverades,*molvérades,*moerades,*moêrades",
"plup_2s": "*molvéras,*moeras",
"plup_3p": "*molvéran,*moeran",
"plup_3s": "*molvéra,*moera",
"pp_fp": "*moídas",
"pp_fs": "*moída",
"pp_mp": "*moídos",
"pp_ms": "*moído",
"pres_1p": "*moemos",
"pres_1s": "*moo",
"pres_2p": "*moedes",
"pres_2s": "móes",
"pres_3p": "*moen",
"pres_3s": "*mol,móe",
"presp_p": "*moentes",
"presp_s": "*moente",
"pret_1p": "*molvémos,*moemos",
"pret_1s": "*molve,*moí,*moin",
"pret_2p": "*molvédes,*moestes",
"pret_2s": "*molvéste,*molviste,*molvésche,*molvische,*molvéche,*molviche,*moeste,*moíste,*moesche,*moísche,*moeche,*moíche",
"pret_3p": "*molvéron,*moeron",
"pret_3s": "*molve,*moeu,*moeo,*moío,*moiu",
"sub_1p": "*moamos",
"sub_1s": "*moa",
"sub_2p": "*moades",
"sub_2s": "*moas",
"sub_3p": "*moan",
"sub_3s": "*moa"
},
"name": "roa-opt-conj-manual"
}
],
"lang": "Old Galician-Portuguese",
"lang_code": "roa-opt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to mill"
],
"id": "en-moer-roa-opt-verb-EcSJeLTt",
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to grind, crush"
],
"id": "en-moer-roa-opt-verb-qS3iWrZe",
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "moer"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moagem"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moedor"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moer o juízo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "moer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere"
},
"expansion": "Latin molere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "moer"
},
"expansion": "Galician moer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere. Compare Galician moer.",
"forms": [
{
"form": "moo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "môo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeriam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêsseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (first-person singular present moo, first-person singular preterite moí, past participle moído)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo",
"er"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moenda"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "mó"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moinho"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "moleiro"
}
],
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"to mill"
],
"id": "en-moer-pt-verb-EcSJeLTt",
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to mill"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to grind, crush"
],
"id": "en-moer-pt-verb-qS3iWrZe",
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to grind, crush"
],
"synonyms": [
{
"word": "esmagar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to tire, exhaust"
],
"id": "en-moer-pt-verb-SpbW7fEo",
"links": [
[
"tire",
"tire"
],
[
"exhaust",
"exhaust"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively, colloquial, pronominal, intransitive) to tire, exhaust"
],
"synonyms": [
{
"word": "cansar"
},
{
"word": "fatigar"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively",
"intransitive",
"pronominal"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "10 10 28 53",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 19 24 38",
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs ending in -er",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to nag, to annoy"
],
"id": "en-moer-pt-verb-Ac5HfQBb",
"links": [
[
"nag",
"nag"
],
[
"annoy",
"annoy"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively, colloquial, transitive) to nag, to annoy"
],
"synonyms": [
{
"word": "azucrinar"
},
{
"word": "atazanar"
},
{
"word": "chatear"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈmweɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ˈmweɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ˈmwe.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Afrikaans entries with incorrect language header",
"Afrikaans lemmas",
"Afrikaans nouns",
"Afrikaans terms derived from Dutch",
"Afrikaans terms inherited from Dutch",
"Afrikaans verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "moer"
},
"expansion": "Dutch moer",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch moer.",
"forms": [
{
"form": "moere",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "plural",
"6": "moere",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "moer (plural moere)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "moere"
},
"expansion": "moer (plural moere)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"examples": [
{
"text": "Ek draai die moer vas"
}
],
"glosses": [
"nut: female screw, which fits on a bolt"
],
"links": [
[
"nut",
"nut"
],
[
"screw",
"screw"
],
[
"bolt",
"bolt"
]
]
},
{
"glosses": [
"seed tuber"
],
"links": [
[
"seed tuber",
"seed tuber"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Afrikaans entries with incorrect language header",
"Afrikaans lemmas",
"Afrikaans nouns",
"Afrikaans terms derived from Dutch",
"Afrikaans terms inherited from Dutch",
"Afrikaans uncountable nouns",
"Afrikaans verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "moer"
},
"expansion": "Dutch moer",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch moer.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "uncountable",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "moer (uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "moer (uncountable)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"dregs, lees, sediment (of liquid)"
],
"links": [
[
"dregs",
"dregs"
],
[
"lees",
"lees"
],
[
"sediment",
"sediment"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Afrikaans entries with incorrect language header",
"Afrikaans lemmas",
"Afrikaans verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "moer",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "moerende",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "gemoer",
"tags": [
"participle",
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (present moer, present participle moerende, past participle gemoer)",
"name": "af-verb"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Afrikaans terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
17,
21
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
23
]
],
"english": "I'm gonna beat the shit out of you.",
"text": "Ek gaan jou hard moer.",
"translation": "I'm gonna beat the shit out of you.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to hit someone very hard"
],
"links": [
[
"hit",
"hit"
],
[
"hard",
"hard"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[muːr]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Dutch entries with incorrect language header",
"Dutch feminine nouns",
"Dutch lemmas",
"Dutch nouns",
"Dutch nouns with plural in -en",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Dutch entries",
"Rhymes:Dutch/ur",
"Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
"nl:Female animals",
"nl:Landforms"
],
"derived": [
{
"word": "de duvel en zijn ouwe moer"
},
{
"word": "hellemoer"
},
{
"word": "moerbeest"
},
{
"word": "moerkonijn"
},
{
"word": "moerriool"
},
{
"word": "moershaas"
},
{
"word": "moerstaal"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_text": "Contraction of moeder (“mother”) by regular syncope of medial /d/ (compare broer, blij, leer, la).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Dutch terms with archaic senses",
"Dutch terms with rare senses"
],
"glosses": [
"mother"
],
"links": [
[
"mother",
"mother"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare, archaic) mother"
],
"tags": [
"archaic",
"feminine",
"rare"
]
},
{
"glosses": [
"sediment formed in various alcoholic drinks and vinegar; compare French: mère de vinaigre"
],
"links": [
[
"sediment",
"sediment"
],
[
"mère de vinaigre",
"mère de vinaigre"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"a queen bee"
],
"links": [
[
"queen bee",
"queen bee"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"a female hare"
],
"links": [
[
"female",
"female"
],
[
"hare",
"hare"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"a female rabbit"
],
"links": [
[
"rabbit",
"rabbit"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"a female ferret"
],
"links": [
[
"ferret",
"ferret"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"glosses": [
"the main in a structure; general version"
],
"links": [
[
"main",
"main"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "mother",
"word": "moeder"
},
{
"sense": "mother",
"word": "ma"
},
{
"sense": "mother",
"word": "mama"
},
{
"sense": "queen bee",
"word": "bijenkoningin"
},
{
"sense": "female hare",
"word": "moershaas"
},
{
"sense": "female rabbit",
"word": "moerkonijn"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Dutch compound terms",
"Dutch entries with incorrect language header",
"Dutch feminine nouns",
"Dutch lemmas",
"Dutch nouns",
"Dutch nouns with plural in -en",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Dutch entries",
"Rhymes:Dutch/ur",
"Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
"nl:Female animals",
"nl:Landforms"
],
"derived": [
{
"word": "geen moer"
},
{
"word": "moerbout"
},
{
"word": "moeren"
},
{
"word": "moerschroef"
},
{
"word": "moersleutel"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Caribbean Javanese",
"lang_code": "jvn",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "mur"
},
{
"lang": "Papiamentu",
"lang_code": "pap",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "moer"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "moer",
"3": "schroef",
"t1": "mother",
"t2": "bolt"
},
"expansion": "moer (“mother”) + schroef (“bolt”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "A shortening of moerschroef, from moer (“mother”) + schroef (“bolt”).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a type of fastener with a threaded hole; a nut"
],
"links": [
[
"nut",
"nut"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"categories": [
"Dutch informal terms"
],
"examples": [
{
"english": "I do not care at all.",
"text": "Het kan me geen moer schelen.",
"translation": "I do not care at all."
}
],
"glosses": [
"something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
],
"links": [
[
"something",
"something"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
],
"tags": [
"feminine",
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Dutch entries with incorrect language header",
"Dutch lemmas",
"Dutch neuter nouns",
"Dutch nouns",
"Dutch nouns with plural in -en",
"Dutch terms derived from Middle Dutch",
"Dutch terms derived from Old Dutch",
"Dutch terms derived from Proto-Germanic",
"Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
"Dutch terms inherited from Middle Dutch",
"Dutch terms inherited from Old Dutch",
"Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
"Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Dutch entries",
"Rhymes:Dutch/ur",
"Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
"nl:Female animals",
"nl:Landforms"
],
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "dum",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "morass"
},
"expansion": "Middle Dutch moer (“morass”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "odt",
"3": "*mōr"
},
"expansion": "Old Dutch *mōr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "gmw-pro",
"3": "*mōr"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *mōr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "gem-pro",
"3": "*mōraz"
},
"expansion": "Proto-Germanic *mōraz",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "moor"
},
"expansion": "English moor",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "mōr",
"3": "",
"4": "moor, marsh"
},
"expansion": "Old English mōr (“moor, marsh”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle Dutch moer (“morass”), from Old Dutch *mōr, from Proto-West Germanic *mōr, from Proto-Germanic *mōraz. Related to meer (“lake”). Cognate with English moor, Old English mōr (“moor, marsh”).",
"forms": [
{
"form": "moeren",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "moertje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n",
"2": "-en",
"3": "+"
},
"expansion": "moer n (plural moeren, diminutive moertje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "moeren"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"morass, marsh, peat"
],
"links": [
[
"morass",
"morass"
],
[
"marsh",
"marsh"
],
[
"peat",
"peat"
]
],
"senseid": [
"nl:moor"
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Dutch entries with incorrect language header",
"Dutch lemmas",
"Dutch nouns",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Dutch entries",
"Rhymes:Dutch/ur",
"Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
"nl:Female animals",
"nl:Landforms"
],
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "noun",
"g": "?"
},
"expansion": "moer ?",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"moer"
]
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "muur chickweed"
}
],
"glosses": [
"alternative form of muur chickweed"
],
"links": [
[
"muur",
"muur#Dutch"
],
[
"chickweed",
"chickweed"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mur/"
},
{
"ipa": "[muːr]"
},
{
"rhymes": "-ur"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Afrikaans",
"English terms derived from Afrikaans",
"English verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "af",
"3": "moer"
},
"expansion": "Afrikaans moer",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Afrikaans moer.",
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moering",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "moered",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "moered",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (third-person singular simple present moers, present participle moering, simple past and past participle moered)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"English transitive verbs",
"South African English"
],
"glosses": [
"To beat; to thrash."
],
"links": [
[
"beat",
"beat"
],
[
"thrash",
"thrash"
]
],
"raw_glosses": [
"(South Africa, transitive) To beat; to thrash."
],
"tags": [
"South-Africa",
"transitive"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Afrikaans",
"English terms derived from Afrikaans",
"English verbs",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "af",
"3": "moer"
},
"expansion": "Afrikaans moer",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Afrikaans moer.",
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (plural moers)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with quotations",
"South African English"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
52,
56
]
],
"ref": "2003, Justin Nurse, Chris Verrijdt, Laugh it Off Annual: South African Youth Culture, volume 1, page 71:",
"text": "Lying dead on the surface of the Monument dam was a moer of a big carp.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
56,
60
]
],
"ref": "2013, Jim Hooper, Koevoet: Experiencing South Africa's Deadly Bush War, page 239:",
"text": "“Some of the teams are coming in,” he said. “They had a moer of a contact. Get your cameras and let's go.”",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
],
"links": [
[
"whopper",
"whopper"
],
[
"hell of a",
"hell of a"
]
],
"raw_glosses": [
"(South Africa) Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
],
"tags": [
"South-Africa"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "moers",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "f"
},
"expansion": "moer f (plural moers)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"French countable nouns",
"French entries with incorrect language header",
"French feminine nouns",
"French lemmas",
"French nouns",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"morass"
],
"links": [
[
"morass",
"morass"
]
],
"tags": [
"feminine"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician irregular verbs",
"Galician lemmas",
"Galician terms derived from Latin",
"Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Galician terms derived from Proto-Indo-European",
"Galician terms inherited from Latin",
"Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -er",
"Galician verbs with irregular short past participle",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "roa-opt",
"3": "moer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere",
"t": "to mill"
},
"expansion": "Latin molere (“to mill”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "ine-pro",
"3": "*melh₂-",
"4": "",
"5": "to grind, crush"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "moer"
},
"expansion": "Portuguese moer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere (“to mill”), from Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”). Compare Portuguese moer.",
"forms": [
{
"form": "moio",
"head_nr": 1,
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moín",
"head_nr": 1,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"head_nr": 1,
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "mudo",
"head_nr": 1,
"tags": [
"participle",
"past",
"short-form"
]
},
{
"form": "moo",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moim",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"head_nr": 2,
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"head_nr": 2,
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "mudo",
"head_nr": 2,
"tags": [
"participle",
"past",
"short-form"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person",
"short-form"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person",
"short-form"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moïamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moïades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moín",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moería",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moería",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moeriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moésemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moésedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non moian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mudo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"short-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "muda",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"short-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mudas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural",
"short-form"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"long-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"long-form",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"long-form",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêrom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêrades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moêrais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeriam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêsseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom moias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom moiamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moiades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom moiam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (first-person singular present moio, first-person singular preterite moín, past participle moído, short past participle mudo)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"english": "liquid dough; mixture",
"translation": "liquid dough; mixture",
"word": "amoado"
},
{
"english": "molar; millstone",
"translation": "molar; millstone",
"word": "moa"
},
{
"english": "action of milling",
"translation": "action of milling",
"word": "moenda"
},
{
"word": "mudo"
},
{
"english": "chaff",
"translation": "chaff",
"word": "muíña"
},
{
"english": "Galician traditional dance and bagpipe music",
"translation": "Galician traditional dance and bagpipe music",
"word": "muiñeira"
},
{
"english": "mill",
"translation": "mill",
"word": "muíño"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Galician transitive verbs"
],
"glosses": [
"to mill"
],
"head_nr": 2,
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to mill"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Galician transitive verbs"
],
"glosses": [
"to grind, to crush"
],
"head_nr": 2,
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to grind, to crush"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/moˈeɾ/"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Luxembourgish adjectives",
"Luxembourgish entries with incorrect language header",
"Luxembourgish lemmas",
"Luxembourgish terms derived from Middle High German",
"Luxembourgish terms derived from Old High German",
"Luxembourgish terms derived from Proto-Germanic",
"Luxembourgish terms derived from Proto-West Germanic",
"Luxembourgish terms inherited from Middle High German",
"Luxembourgish terms inherited from Old High German",
"Luxembourgish terms inherited from Proto-Germanic",
"Luxembourgish terms inherited from Proto-West Germanic",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gem-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmh",
"3": "mager"
},
"expansion": "Middle High German mager",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "goh",
"3": "magar"
},
"expansion": "Old High German magar",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "lb",
"2": "gmw-pro",
"3": "*magr"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *magr",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "mager"
},
"expansion": "German mager",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "nl",
"2": "mager"
},
"expansion": "Dutch mager",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "magur"
},
"expansion": "Icelandic magur",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "meagre"
},
"expansion": "English meagre",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Middle High German mager, from Old High German magar, from Proto-West Germanic *magr. Cognate with German mager, Dutch mager, Icelandic magur; also related to English meagre.",
"forms": [
{
"form": "moren",
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"form": "moeren",
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"form": "moert",
"tags": [
"neuter"
]
},
{
"form": "méi moer",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "am moersten",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hien ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "si ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "et ass moer",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"predicative",
"singular"
]
},
{
"form": "si si moer",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"predicative"
]
},
{
"form": "si sinn moer",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"predicative"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"masculine",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"feminine",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moert",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"attributive",
"nominative",
"plural",
"with-determiner"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"without-determiner"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular",
"with-head"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"with-head"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "moerer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"m1": "moren",
"m2": "moeren"
},
"expansion": "moer (masculine moren or moeren, neuter moert, comparative méi moer, superlative am moersten)",
"name": "lb-adj"
}
],
"lang": "Luxembourgish",
"lang_code": "lb",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"lean"
],
"links": [
[
"lean",
"lean"
]
]
},
{
"glosses": [
"skinny, meagre"
],
"links": [
[
"skinny",
"skinny"
],
[
"meagre",
"meagre"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoːer/"
},
{
"ipa": "[ˈmoː.ɐ]"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "noun form"
},
"expansion": "moer",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "mo m"
}
],
"glosses": [
"indefinite plural of mo m"
],
"links": [
[
"mo",
"mo#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "moe m"
}
],
"glosses": [
"indefinite plural of moe m"
],
"links": [
[
"moe",
"moe#Norwegian_Bokmål"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "noun",
"g": "f"
},
"expansion": "moer f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "mor"
}
],
"categories": [
"Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
"Norwegian Nynorsk feminine nouns",
"Norwegian Nynorsk lemmas",
"Norwegian Nynorsk nouns",
"Norwegian Nynorsk obsolete forms",
"Norwegian Nynorsk terms with quotations",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
8,
14
]
],
"english": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
"ref": "1669, “Højr nu kiær SIRI mi”, in Den fyrste morgonblånen, Oslo: Novus, published 1990, page 48:",
"text": "højr Moer æg nu mæ dæg til Kioppinhaffn vil fara",
"translation": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"obsolete spelling of mor"
],
"links": [
[
"mor",
"mor#Norwegian_Nynorsk"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"feminine",
"obsolete"
]
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
"Old Galician-Portuguese lemmas",
"Old Galician-Portuguese terms derived from Latin",
"Old Galician-Portuguese terms inherited from Latin",
"Old Galician-Portuguese verbs",
"Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
"Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ",
"Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ/2 syllables"
],
"descendants": [
{
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"word": "moer"
},
{
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"word": "moer"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Latin molere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere"
},
"expansion": "Inherited from Latin molere",
"name": "inh+"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Latin molere.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "roa-opt-conj (moer)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "gerund of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moente",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moentes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "mol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moïamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moïades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moíades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molve",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molviste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvésche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvische",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molviche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moesche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moísche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moíche",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moío",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "molvémos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvédes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvéron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moeron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "molvéra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molveramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moeramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molverades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvérades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moerades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêrades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moeran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molrei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molrás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molrá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molrán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moerán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "molrias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "molriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeriades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "molrian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moerian",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "present of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "imperfect of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "preterite of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"anterior",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"past"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"anterior",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"past"
]
},
{
"form": "simple pluperfect of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction"
]
},
{
"form": "future of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "conditional of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "tẽer¹ + past participle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "molvésse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvésses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "molvessemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvessedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêssedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéssen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moessen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "molvér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molvéres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "molvérmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molvérdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "molvéren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "present subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "imperfect subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"multiword-construction",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "future subjunctive of haver",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"multiword-construction",
"perfect"
]
},
{
"form": "mol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "móe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "mui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "moede",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "non moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non moades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "moeren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "roa-opt",
"2": "verb"
},
"expansion": "moer",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"cond_1p": "*molriamos,*molríamos,*moeriamos,*moeríamos",
"cond_1s": "*molria,*moeria",
"cond_2p": "*molriades,*molríades,*moeriades,*moeríades",
"cond_2s": "*molrias,*moerias",
"cond_3p": "*molrian,*moerian",
"cond_3s": "*molria,*moeria",
"fut_1p": "*molremos,*moeremos",
"fut_1s": "*molrei,*moerei",
"fut_2p": "*molredes,moeredes",
"fut_2s": "*molrás,*moerás",
"fut_3p": "*molrán,*moerán",
"fut_3s": "*molrá,*moerá",
"futsub_1p": "*molvérmos,*moermos",
"futsub_1s": "*molvér,*moer",
"futsub_2p": "*molvérdes,*moerdes",
"futsub_2s": "*molvéres,*moeres",
"futsub_3p": "*molvéren,*moeren",
"futsub_3s": "*molvér,*moer",
"gerund": "*moendo",
"imp_2p": "*moede",
"imp_2s": "*mol,*móe,mui",
"impf_1p": "*moïamos,*moíamos",
"impf_1s": "*moía",
"impf_2p": "*moïades,*moíades",
"impf_2s": "*moías",
"impf_3p": "*moían",
"impf_3s": "*moía",
"impfsub_1p": "*molvessemos,*molvéssemos,*moessemos,*moêssemos",
"impfsub_1s": "*molvésse,*moesse",
"impfsub_2p": "*molvessedes,*molvéssedes,*moessedes,*moêssedes",
"impfsub_2s": "*molvésses,*moesses",
"impfsub_3p": "*molvéssen,*moessen",
"impfsub_3s": "*molvésse,*moesse",
"infinitive": "moer",
"persinf_1p": "*moermos",
"persinf_1s": "*moer",
"persinf_2p": "*moerdes",
"persinf_2s": "*moeres",
"persinf_3p": "*moeren",
"persinf_3s": "*moer",
"plup_1p": "*molveramos,*molvéramos,*moeramos,*moêramos",
"plup_1s": "*molvéra,*moera",
"plup_2p": "*molverades,*molvérades,*moerades,*moêrades",
"plup_2s": "*molvéras,*moeras",
"plup_3p": "*molvéran,*moeran",
"plup_3s": "*molvéra,*moera",
"pp_fp": "*moídas",
"pp_fs": "*moída",
"pp_mp": "*moídos",
"pp_ms": "*moído",
"pres_1p": "*moemos",
"pres_1s": "*moo",
"pres_2p": "*moedes",
"pres_2s": "móes",
"pres_3p": "*moen",
"pres_3s": "*mol,móe",
"presp_p": "*moentes",
"presp_s": "*moente",
"pret_1p": "*molvémos,*moemos",
"pret_1s": "*molve,*moí,*moin",
"pret_2p": "*molvédes,*moestes",
"pret_2s": "*molvéste,*molviste,*molvésche,*molvische,*molvéche,*molviche,*moeste,*moíste,*moesche,*moísche,*moeche,*moíche",
"pret_3p": "*molvéron,*moeron",
"pret_3s": "*molve,*moeu,*moeo,*moío,*moiu",
"sub_1p": "*moamos",
"sub_1s": "*moa",
"sub_2p": "*moades",
"sub_2s": "*moas",
"sub_3p": "*moan",
"sub_3s": "*moa"
},
"name": "roa-opt-conj-manual"
}
],
"lang": "Old Galician-Portuguese",
"lang_code": "roa-opt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to mill"
],
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
]
},
{
"glosses": [
"to grind, crush"
],
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"rhymes": "-eɾ"
}
],
"word": "moer"
}
{
"categories": [
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 1-syllable words",
"Portuguese 2-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese irregular verbs",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese terms derived from Latin",
"Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms inherited from Latin",
"Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Portuguese verbs",
"Portuguese verbs ending in -er"
],
"derived": [
{
"word": "moagem"
},
{
"word": "moedor"
},
{
"word": "moer o juízo"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "moer",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "roa-opt",
"3": "moer"
},
"expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "molo",
"4": "molere"
},
"expansion": "Latin molere",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "moer"
},
"expansion": "Galician moer",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere. Compare Galician moer.",
"forms": [
{
"form": "moo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "moí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moído",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moendo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "moído",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moída",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "moídas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "moo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "môo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "móis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "moeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "moem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moía",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moíamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moíeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moíam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "moeste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "moestes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "moeras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "moêreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moerei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "moerás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "moereis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moerão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moerias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moeria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moeríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "moeríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moeriam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moesse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moêssemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moêsseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moessem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moeres",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moer",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "moermos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerdes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "moerem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "mói",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "moei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não moas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não moa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não moamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não moais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não moam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moer (first-person singular present moo, first-person singular preterite moí, past participle moído)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo",
"er"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "moenda"
},
{
"word": "mó"
},
{
"word": "moinho"
},
{
"word": "moleiro"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Portuguese transitive verbs"
],
"glosses": [
"to mill"
],
"links": [
[
"mill",
"mill"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to mill"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese transitive verbs"
],
"glosses": [
"to grind, crush"
],
"links": [
[
"grind",
"grind"
],
[
"crush",
"crush"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to grind, crush"
],
"synonyms": [
{
"word": "esmagar"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese colloquialisms",
"Portuguese intransitive verbs"
],
"glosses": [
"to tire, exhaust"
],
"links": [
[
"tire",
"tire"
],
[
"exhaust",
"exhaust"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively, colloquial, pronominal, intransitive) to tire, exhaust"
],
"synonyms": [
{
"word": "cansar"
},
{
"word": "fatigar"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively",
"intransitive",
"pronominal"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese colloquialisms",
"Portuguese transitive verbs"
],
"glosses": [
"to nag, to annoy"
],
"links": [
[
"nag",
"nag"
],
[
"annoy",
"annoy"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively, colloquial, transitive) to nag, to annoy"
],
"synonyms": [
{
"word": "azucrinar"
},
{
"word": "atazanar"
},
{
"word": "chatear"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"figuratively",
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[moˈe(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/moˈe(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ˈmweɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ˈmweɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ˈmwe.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "moer"
}
Download raw JSONL data for moer meaning in All languages combined (78.1kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: reintegrationist norm",
"path": [
"moer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'second-person', 'indicative', 'error-unrecognized-form'}",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'pluperfect anterior'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'subjunctive mood'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'error-unrecognized-form'}",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'dummy-ignore-skipped', 'error-unrecognized-form', 'imperative'}",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'infinitive', 'error-unrecognized-form', 'personal'}",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
"path": [
"moer"
],
"section": "Old Galician-Portuguese",
"subsection": "verb",
"title": "moer",
"trace": ""
}
{
"called_from": "page/1896",
"msg": "Template nesting error: template_nesting = 6 couldn't split inflection templates, moer/Luxembourgish section declension",
"path": [
"moer"
],
"section": "Luxembourgish",
"subsection": "adjective",
"title": "moer",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.