"moer" meaning in All languages combined

See moer on Wiktionary

Noun [Afrikaans]

IPA: [muːr] Forms: moere [plural]
Etymology: From Dutch moer. Etymology templates: {{inh|af|nl|moer}} Dutch moer Head templates: {{head|af|noun|||plural|moere|||||||||||||f2accel-form=p|f2request=1|f5accel-form=diminutive|head=}} moer (plural moere), {{af-noun|moere}} moer (plural moere)
  1. nut: female screw, which fits on a bolt
    Sense id: en-moer-af-noun-OW-b9vot
  2. seed tuber
    Sense id: en-moer-af-noun-X9iFkl4m Categories (other): Afrikaans entries with incorrect language header Disambiguation of Afrikaans entries with incorrect language header: 16 39 22 24
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Afrikaans]

IPA: [muːr]
Etymology: From Dutch moer. Etymology templates: {{inh|af|nl|moer}} Dutch moer Head templates: {{head|af|noun|uncountable|||-|||||||||||||f2accel-form=p|f2request=1|f5accel-form=diminutive|head=}} moer (uncountable), {{af-noun|-}} moer (uncountable)
  1. dregs, lees, sediment (of liquid) Tags: uncountable
    Sense id: en-moer-af-noun-PBYgFEQM
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Afrikaans]

IPA: [muːr] Forms: moer [present], moerende [participle, present], gemoer [participle, past]
Head templates: {{af-verb}} moer (present moer, present participle moerende, past participle gemoer)
  1. to hit someone very hard
    Sense id: en-moer-af-verb-SJqzZQUS
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Dutch]

IPA: /mur/, [muːr] Forms: moeren [plural], moertje [diminutive, neuter]
Rhymes: -ur Etymology: Contraction of moeder (“mother”) by regular syncope of medial /d/ (compare broer, blij, leer, la). Head templates: {{nl-noun|f|-en|+}} moer f (plural moeren, diminutive moertje n)
  1. (rare, archaic) mother Tags: archaic, feminine, rare Synonyms (mother): moeder, ma, mama
    Sense id: en-moer-nl-noun-zwYi7ypm Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 32 17 4 8 2 6 13 10 2 2 4 Disambiguation of 'mother': 100 0 0 0 0 0 0
  2. sediment formed in various alcoholic drinks and vinegar; compare French: mère de vinaigre Tags: feminine
    Sense id: en-moer-nl-noun-Nb9SSZ2k
  3. a queen bee Tags: feminine Synonyms (queen bee): bijenkoningin
    Sense id: en-moer-nl-noun-~0fDO1nF Disambiguation of 'queen bee': 1 1 95 1 0 1 1
  4. a female hare Tags: feminine Synonyms (female hare): moershaas
    Sense id: en-moer-nl-noun-ISRBX4gB Categories (other): Female animals Disambiguation of Female animals: 8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1 Disambiguation of 'female hare': 3 1 1 60 18 17 1
  5. a female rabbit Tags: feminine Synonyms (female rabbit): moerkonijn
    Sense id: en-moer-nl-noun-nOIb~Tkg Categories (other): Female animals Disambiguation of Female animals: 8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1 Disambiguation of 'female rabbit': 3 0 0 21 57 19 0
  6. a female ferret Tags: feminine
    Sense id: en-moer-nl-noun--6gKHnAm Categories (other): Female animals Disambiguation of Female animals: 8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1
  7. the main in a structure; general version Tags: feminine
    Sense id: en-moer-nl-noun-Dq4-he6d
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: de duvel en zijn ouwe moer, hellemoer, moerbeest, moerkonijn, moerriool, moershaas, moerstaal
Etymology number: 1

Noun [Dutch]

IPA: /mur/, [muːr] Forms: moeren [plural], moertje [diminutive, neuter]
Rhymes: -ur Etymology: A shortening of moerschroef, from moer (“mother”) + schroef (“bolt”). Etymology templates: {{compound|nl|moer|schroef|t1=mother|t2=bolt}} moer (“mother”) + schroef (“bolt”) Head templates: {{nl-noun|f|-en|+}} moer f (plural moeren, diminutive moertje n)
  1. a type of fastener with a threaded hole; a nut Tags: feminine
    Sense id: en-moer-nl-noun-SR8kel-X
  2. (informal) something small and insignificant (in the phrase geen moer) Tags: feminine, informal
    Sense id: en-moer-nl-noun-DpwREzRO
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: geen moer, moerbout, moeren, moerschroef, moersleutel
Etymology number: 2

Noun [Dutch]

IPA: /mur/, [muːr] Forms: moeren [plural], moertje [diminutive, neuter]
Rhymes: -ur Etymology: From Middle Dutch moer (“morass”), from Old Dutch *mōr, from Proto-West Germanic *mōr, from Proto-Germanic *mōraz. Related to meer (“lake”). Cognate with English moor, Old English mōr (“moor, marsh”). Etymology templates: {{inh|nl|dum|moer||morass}} Middle Dutch moer (“morass”), {{inh|nl|odt|*mōr}} Old Dutch *mōr, {{inh|nl|gmw-pro|*mōr}} Proto-West Germanic *mōr, {{inh|nl|gem-pro|*mōraz}} Proto-Germanic *mōraz, {{cog|en|moor}} English moor, {{cog|ang|mōr||moor, marsh}} Old English mōr (“moor, marsh”) Head templates: {{nl-noun|n|-en|+}} moer n (plural moeren, diminutive moertje n)
  1. morass, marsh, peat Tags: neuter Related terms: moeren
    Sense id: en-moer-nl-noun-nl:moor Categories (other): Landforms Disambiguation of Landforms: 25 7 8 4 3 3 3 3 3 35 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Dutch]

IPA: /mur/, [muːr]
Rhymes: -ur Head templates: {{head|nl|noun|g=?}} moer ?
  1. alternative form of muur chickweed Tags: alt-of, alternative Alternative form of: muur chickweed
    Sense id: en-moer-nl-noun-hpkieSu0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [English]

Forms: moers [plural]
Etymology: From Afrikaans moer. Etymology templates: {{bor|en|af|moer}} Afrikaans moer Head templates: {{en-noun}} moer (plural moers)
  1. (South Africa) Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing. Tags: South-Africa
    Sense id: en-moer-en-noun-gWZ73SiJ Categories (other): South African English

Verb [English]

Forms: moers [present, singular, third-person], moering [participle, present], moered [participle, past], moered [past]
Etymology: From Afrikaans moer. Etymology templates: {{bor|en|af|moer}} Afrikaans moer Head templates: {{en-verb}} moer (third-person singular simple present moers, present participle moering, simple past and past participle moered)
  1. (South Africa, transitive) To beat; to thrash. Tags: South-Africa, transitive
    Sense id: en-moer-en-verb-z7073TFO Categories (other): South African English, English entries with incorrect language header Disambiguation of English entries with incorrect language header: 43 57

Noun [French]

Forms: moers [plural]
Head templates: {{fr-noun|f}} moer f (plural moers)
  1. morass Tags: feminine
    Sense id: en-moer-fr-noun-rZuWiPHh Categories (other): French entries with incorrect language header, Pages with 10 entries, Pages with entries, Pages with 10 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 10 entries: 1 1 1 1 6 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 4 8 27 1 1 0 2 1 3 21 1 1 1 1 2 5 Disambiguation of Pages with entries: 1 0 1 0 10 1 1 1 0 1 1 1 0 0 0 6 10 24 1 1 0 1 0 5 18 1 1 1 1 1 8

Verb [Galician]

IPA: /moˈeɾ/
Etymology: Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere (“to mill”), from Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”). Compare Portuguese moer. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|gl|roa-opt|moer|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Galician-Portuguese moer, {{inh+|gl|roa-opt|moer}} Inherited from Old Galician-Portuguese moer, {{inh|gl|la|molo|molere|t=to mill}} Latin molere (“to mill”), {{der|gl|ine-pro|*melh₂-||to grind, crush}} Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”), {{cog|pt|moer}} Portuguese moer Head templates: {{gl-verb}} moer (first-person singular present moio, first-person singular preterite moín, past participle moído, short past participle mudo) Inflection templates: {{gl-conj}}, {{gl-reinteg-conj}} Forms: moio [first-person, present, singular], moín [first-person, preterite, singular], moído [participle, past], mudo [participle, past, short-form], moo [first-person, present, singular], moim [first-person, preterite, singular], moí [first-person, preterite, singular], moído [participle, past], mudo [participle, past, short-form], irregular [table-tags], moer [impersonal, infinitive], moer [first-person, infinitive, singular], moeres [infinitive, second-person, singular], moer [error-unrecognized-form, infinitive, personal, singular], moermos [first-person, infinitive, plural], moerdes [infinitive, plural, second-person], moeren [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural], moendo [gerund], mudo [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, short-form, singular], mudo [first-person, masculine, participle, past, short-form, singular], mudo [masculine, participle, past, second-person, short-form, singular], mudos [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, plural, short-form], mudos [first-person, masculine, participle, past, plural, second-person, short-form], muda [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, short-form, singular], muda [feminine, first-person, participle, past, short-form, singular], muda [feminine, participle, past, second-person, short-form, singular], mudas [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, plural, short-form], mudas [feminine, first-person, participle, past, plural, second-person, short-form], moído [error-unrecognized-form, long-form, masculine, participle, past, singular], moído [first-person, long-form, masculine, participle, past, singular], moído [long-form, masculine, participle, past, second-person, singular], moídos [error-unrecognized-form, long-form, masculine, participle, past, plural], moídos [first-person, long-form, masculine, participle, past, plural, second-person], moída [error-unrecognized-form, feminine, long-form, participle, past, singular], moída [feminine, first-person, long-form, participle, past, singular], moída [feminine, long-form, participle, past, second-person, singular], moídas [error-unrecognized-form, feminine, long-form, participle, past, plural], moídas [feminine, first-person, long-form, participle, past, plural, second-person], moio [first-person, indicative, present, singular], moes [indicative, present, second-person, singular], moe [error-unrecognized-form, indicative, present, singular], moemos [first-person, indicative, plural, present], moedes [indicative, plural, present, second-person], moen [error-unrecognized-form, indicative, plural, present], moía [first-person, imperfect, indicative, singular], moías [imperfect, indicative, second-person, singular], moía [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, singular], moïamos [first-person, imperfect, indicative, plural], moïades [imperfect, indicative, plural, second-person], moían [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, plural], moín [first-person, indicative, preterite, singular], moíches [indicative, preterite, second-person, singular], moeu [error-unrecognized-form, indicative, preterite, singular], moemos [first-person, indicative, plural, preterite], moestes [indicative, plural, preterite, second-person], moeron [error-unrecognized-form, indicative, plural, preterite], moera [first-person, indicative, pluperfect, singular], moeras [indicative, pluperfect, second-person, singular], moera [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, singular], moeramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], moerades [indicative, pluperfect, plural, second-person], moeran [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, plural], moerei [first-person, future, indicative, singular], moerás [future, indicative, second-person, singular], moerá [error-unrecognized-form, future, indicative, singular], moeremos [first-person, future, indicative, plural], moeredes [future, indicative, plural, second-person], moerán [error-unrecognized-form, future, indicative, plural], moería [conditional, first-person, singular], moerías [conditional, second-person, singular], moería [conditional, error-unrecognized-form, singular], moeriamos [conditional, first-person, plural], moeriades [conditional, plural, second-person], moerían [conditional, error-unrecognized-form, plural], moia [first-person, present, singular, subjunctive], moias [present, second-person, singular, subjunctive], moia [error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], moiamos [first-person, plural, present, subjunctive], moiades [plural, present, second-person, subjunctive], moian [error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], moese [first-person, imperfect, singular, subjunctive], moeses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], moese [error-unrecognized-form, imperfect, singular, subjunctive], moésemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], moésedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], moesen [error-unrecognized-form, imperfect, plural, subjunctive], moer [first-person, future, singular, subjunctive], moeres [future, second-person, singular, subjunctive], moer [error-unrecognized-form, future, singular, subjunctive], moermos [first-person, future, plural, subjunctive], moerdes [future, plural, second-person, subjunctive], moeren [error-unrecognized-form, future, plural, subjunctive], moe [imperative, second-person, singular], moia [error-unrecognized-form, imperative, singular], moiamos [first-person, imperative, plural], moede [imperative, plural, second-person], moian [error-unrecognized-form, imperative, plural], non moias [imperative, negative, second-person, singular], non moia [error-unrecognized-form, imperative, negative, singular], non moiamos [first-person, imperative, negative, plural], non moiades [imperative, negative, plural, second-person], non moian [error-unrecognized-form, imperative, negative, plural], irregular [table-tags], moer [impersonal, infinitive], moer [first-person, infinitive, singular], moeres [infinitive, second-person, singular], moer [infinitive, singular, third-person], moermos [first-person, infinitive, plural], moerdes [infinitive, plural, second-person], moerem [infinitive, plural, third-person], moendo [gerund], mudo [first-person, masculine, participle, past, short-form, singular, third-person], mudo [masculine, participle, past, second-person, short-form, singular], mudos [masculine, participle, past, plural, short-form], muda [feminine, first-person, participle, past, short-form, singular, third-person], muda [feminine, participle, past, second-person, short-form, singular], mudas [feminine, participle, past, plural, short-form], moído [first-person, long-form, masculine, participle, past, singular, third-person], moído [long-form, masculine, participle, past, second-person, singular], moídos [long-form, masculine, participle, past, plural], moída [feminine, first-person, long-form, participle, past, singular, third-person], moída [feminine, long-form, participle, past, second-person, singular], moídas [feminine, long-form, participle, past, plural], moo [first-person, indicative, present, singular], moio [first-person, indicative, present, singular], móis [indicative, present, second-person, singular], mói [indicative, present, singular, third-person], moemos [first-person, indicative, plural, present], moedes [indicative, plural, present, second-person], moeis [indicative, plural, present, second-person], moem [indicative, plural, present, third-person], moía [first-person, imperfect, indicative, singular], moías [imperfect, indicative, second-person, singular], moía [imperfect, indicative, singular, third-person], moíamos [first-person, imperfect, indicative, plural], moíades [imperfect, indicative, plural, second-person], moíeis [imperfect, indicative, plural, second-person], moíais [imperfect, indicative, plural, second-person], moíam [imperfect, indicative, plural, third-person], moim [first-person, indicative, preterite, singular], moí [first-person, indicative, preterite, singular], moeste [indicative, preterite, second-person, singular], moeche [indicative, preterite, second-person, singular], moeu [indicative, preterite, singular, third-person], moemos [first-person, indicative, plural, preterite], moestes [indicative, plural, preterite, second-person], moêrom [indicative, plural, preterite, third-person], moeram [indicative, plural, preterite, third-person], moera [first-person, indicative, pluperfect, singular], moeras [indicative, pluperfect, second-person, singular], moera [indicative, pluperfect, singular, third-person], moêramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], moêrades [indicative, pluperfect, plural, second-person], moêreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], moêrais [indicative, pluperfect, plural, second-person], moeram [indicative, pluperfect, plural, third-person], moerei [first-person, future, indicative, singular], moerás [future, indicative, second-person, singular], moerá [future, indicative, singular, third-person], moeremos [first-person, future, indicative, plural], moeredes [future, indicative, plural, second-person], moereis [future, indicative, plural, second-person], moerám [future, indicative, plural, third-person], moerão [future, indicative, plural, third-person], moeria [conditional, first-person, singular], moerias [conditional, second-person, singular], moeria [conditional, singular, third-person], moeríamos [conditional, first-person, plural], moeríades [conditional, plural, second-person], moeríeis [conditional, plural, second-person], moeríais [conditional, plural, second-person], moeriam [conditional, plural, third-person], moa [first-person, present, singular, subjunctive], moia [first-person, present, singular, subjunctive], moas [present, second-person, singular, subjunctive], moias [present, second-person, singular, subjunctive], moa [present, singular, subjunctive, third-person], moia [present, singular, subjunctive, third-person], moamos [first-person, plural, present, subjunctive], moiamos [first-person, plural, present, subjunctive], moades [plural, present, second-person, subjunctive], moais [plural, present, second-person, subjunctive], moiades [plural, present, second-person, subjunctive], moam [plural, present, subjunctive, third-person], moiam [plural, present, subjunctive, third-person], moesse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], moesses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], moesse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], moêssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], moêssedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], moêsseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], moessem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], moer [first-person, future, singular, subjunctive], moeres [future, second-person, singular, subjunctive], moer [future, singular, subjunctive, third-person], moermos [first-person, future, plural, subjunctive], moerdes [future, plural, second-person, subjunctive], moerem [future, plural, subjunctive, third-person], mói [imperative, second-person, singular], moa [imperative, singular, third-person], moia [imperative, singular, third-person], moamos [first-person, imperative, plural], moiamos [first-person, imperative, plural], moede [imperative, plural, second-person], moei [imperative, plural, second-person], moam [imperative, plural, third-person], moiam [imperative, plural, third-person], nom moas [imperative, negative, second-person, singular], nom moias [imperative, negative, second-person, singular], nom moa [imperative, negative, singular, third-person], nom moia [imperative, negative, singular, third-person], nom moamos [first-person, imperative, negative, plural], nom moiamos [first-person, imperative, negative, plural], nom moades [imperative, negative, plural, second-person], nom moais [imperative, negative, plural, second-person], nom moiades [imperative, negative, plural, second-person], nom moam [imperative, negative, plural, third-person], nom moiam [imperative, negative, plural, third-person]
  1. (transitive) to mill Tags: transitive
    Sense id: en-moer-gl-verb-EcSJeLTt Categories (other): Galician entries with incorrect language header, Galician verbs ending in -er, Galician verbs with irregular short past participle Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Galician verbs ending in -er: 50 50 Disambiguation of Galician verbs with irregular short past participle: 50 50
  2. (transitive) to grind, to crush Tags: transitive
    Sense id: en-moer-gl-verb-g1ouG6aW Categories (other): Galician entries with incorrect language header, Galician verbs ending in -er, Galician verbs with irregular short past participle Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Galician verbs ending in -er: 50 50 Disambiguation of Galician verbs with irregular short past participle: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: amoado (english: liquid dough; mixture), moa (english: molar; millstone), moenda (english: action of milling), mudo, muíña (english: chaff), muiñeira (english: Galician traditional dance and bagpipe music), muíño (english: mill)

Adjective [Luxembourgish]

IPA: /ˈmoːer/, [ˈmoː.ɐ]
Etymology: From Middle High German mager, from Old High German magar, from Proto-West Germanic *magr. Cognate with German mager, Dutch mager, Icelandic magur; also related to English meagre. Etymology templates: {{dercat|lb|gem-pro|inh=1}}, {{inh|lb|gmh|mager}} Middle High German mager, {{inh|lb|goh|magar}} Old High German magar, {{inh|lb|gmw-pro|*magr}} Proto-West Germanic *magr, {{cog|de|mager}} German mager, {{cog|nl|mager}} Dutch mager, {{cog|is|magur}} Icelandic magur, {{cog|en|meagre}} English meagre Head templates: {{lb-adj|m1=moren|m2=moeren}} moer (masculine moren or moeren, neuter moert, comparative méi moer, superlative am moersten) Forms: moren [masculine], moeren [masculine], moert [neuter], méi moer [comparative], am moersten [superlative], no-table-tags [table-tags], hien ass moer [masculine, predicative, singular], si ass moer [feminine, predicative, singular], et ass moer [neuter, predicative, singular], si si moer [plural, predicative], si sinn moer [plural, predicative], moeren [accusative, attributive, masculine, nominative, singular, with-determiner], moer [accusative, attributive, feminine, nominative, singular, with-determiner], moert [accusative, attributive, neuter, nominative, singular, with-determiner], moer [accusative, attributive, nominative, plural, with-determiner], moeren [accusative, masculine, nominative, singular, without-determiner], moer [accusative, feminine, nominative, singular, without-determiner], moeres [accusative, neuter, nominative, singular, without-determiner], moerer [accusative, nominative, plural, without-determiner], moeren [dative, masculine, singular, with-head], moerer [dative, feminine, singular, with-head], moeren [dative, neuter, singular, with-head], moeren [dative, plural, with-head], moerem [dative, masculine, singular], moerer [dative, feminine, singular], moerem [dative, neuter, singular], moeren [dative, plural]
  1. lean
    Sense id: en-moer-lb-adj-kuiaHtDT
  2. skinny, meagre
    Sense id: en-moer-lb-adj-HQZp0L5e Categories (other): Luxembourgish entries with incorrect language header Disambiguation of Luxembourgish entries with incorrect language header: 6 94

Noun [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|noun form}} moer
  1. indefinite plural of mo m Tags: form-of, indefinite, plural Form of: mo m
    Sense id: en-moer-nb-noun-LnBet14J
  2. indefinite plural of moe m Tags: form-of, indefinite, plural Form of: moe m
    Sense id: en-moer-nb-noun-OnsKrkVO

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|noun|g=f}} moer f
  1. obsolete spelling of mor Tags: alt-of, feminine, obsolete Alternative form of: mor

Verb [Old Galician-Portuguese]

Rhymes: -eɾ Etymology: Inherited from Latin molere. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|roa-opt|la|molo|molere||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin molere, {{inh+|roa-opt|la|molo|molere}} Inherited from Latin molere Head templates: {{head|roa-opt|verb}} moer Inflection templates: {{roa-opt-conj-manual|cond_1p=*molriamos,*molríamos,*moeriamos,*moeríamos|cond_1s=*molria,*moeria|cond_2p=*molriades,*molríades,*moeriades,*moeríades|cond_2s=*molrias,*moerias|cond_3p=*molrian,*moerian|cond_3s=*molria,*moeria|fut_1p=*molremos,*moeremos|fut_1s=*molrei,*moerei|fut_2p=*molredes,moeredes|fut_2s=*molrás,*moerás|fut_3p=*molrán,*moerán|fut_3s=*molrá,*moerá|futsub_1p=*molvérmos,*moermos|futsub_1s=*molvér,*moer|futsub_2p=*molvérdes,*moerdes|futsub_2s=*molvéres,*moeres|futsub_3p=*molvéren,*moeren|futsub_3s=*molvér,*moer|gerund=*moendo|imp_2p=*moede|imp_2s=*mol,*móe,mui|impf_1p=*moïamos,*moíamos|impf_1s=*moía|impf_2p=*moïades,*moíades|impf_2s=*moías|impf_3p=*moían|impf_3s=*moía|impfsub_1p=*molvessemos,*molvéssemos,*moessemos,*moêssemos|impfsub_1s=*molvésse,*moesse|impfsub_2p=*molvessedes,*molvéssedes,*moessedes,*moêssedes|impfsub_2s=*molvésses,*moesses|impfsub_3p=*molvéssen,*moessen|impfsub_3s=*molvésse,*moesse|infinitive=moer|persinf_1p=*moermos|persinf_1s=*moer|persinf_2p=*moerdes|persinf_2s=*moeres|persinf_3p=*moeren|persinf_3s=*moer|plup_1p=*molveramos,*molvéramos,*moeramos,*moêramos|plup_1s=*molvéra,*moera|plup_2p=*molverades,*molvérades,*moerades,*moêrades|plup_2s=*molvéras,*moeras|plup_3p=*molvéran,*moeran|plup_3s=*molvéra,*moera|pp_fp=*moídas|pp_fs=*moída|pp_mp=*moídos|pp_ms=*moído|pres_1p=*moemos|pres_1s=*moo|pres_2p=*moedes|pres_2s=móes|pres_3p=*moen|pres_3s=*mol,móe|presp_p=*moentes|presp_s=*moente|pret_1p=*molvémos,*moemos|pret_1s=*molve,*moí,*moin|pret_2p=*molvédes,*moestes|pret_2s=*molvéste,*molviste,*molvésche,*molvische,*molvéche,*molviche,*moeste,*moíste,*moesche,*moísche,*moeche,*moíche|pret_3p=*molvéron,*moeron|pret_3s=*molve,*moeu,*moeo,*moío,*moiu|sub_1p=*moamos|sub_1s=*moa|sub_2p=*moades|sub_2s=*moas|sub_3p=*moan|sub_3s=*moa}} Forms: no-table-tags [table-tags], moer [infinitive], moendo [gerund], gerund of haver [gerund, multiword-construction], tẽer¹ + past participle [gerund, multiword-construction], moído [masculine, participle, past, singular], moídos [masculine, participle, past, plural], moída [feminine, participle, past, singular], moídas [feminine, participle, past, plural], moente [participle, past, present, singular], moentes [participle, past, plural, present], moo [error-unrecognized-form, present, singular], móes [error-unrecognized-form, present, singular], mol [error-unrecognized-form, present, singular], móe [error-unrecognized-form, present, singular], moemos [error-unrecognized-form, plural, present], moedes [error-unrecognized-form, plural, present], moen [error-unrecognized-form, plural, present], moía [error-unrecognized-form, imperfect, singular], moías [error-unrecognized-form, imperfect, singular], moïamos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moíamos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moïades [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moíades [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moían [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molve [error-unrecognized-form, preterite, singular], moí [error-unrecognized-form, preterite, singular], moin [error-unrecognized-form, preterite, singular], molvéste [error-unrecognized-form, preterite, singular], molviste [error-unrecognized-form, preterite, singular], molvésche [error-unrecognized-form, preterite, singular], molvische [error-unrecognized-form, preterite, singular], molvéche [error-unrecognized-form, preterite, singular], molviche [error-unrecognized-form, preterite, singular], moeste [error-unrecognized-form, preterite, singular], moíste [error-unrecognized-form, preterite, singular], moesche [error-unrecognized-form, preterite, singular], moísche [error-unrecognized-form, preterite, singular], moeche [error-unrecognized-form, preterite, singular], moíche [error-unrecognized-form, preterite, singular], moeu [error-unrecognized-form, preterite, singular], moeo [error-unrecognized-form, preterite, singular], moío [error-unrecognized-form, preterite, singular], moiu [error-unrecognized-form, preterite, singular], molvémos [error-unrecognized-form, plural, preterite], moemos [error-unrecognized-form, plural, preterite], molvédes [error-unrecognized-form, plural, preterite], moestes [error-unrecognized-form, plural, preterite], molvéron [error-unrecognized-form, plural, preterite], moeron [error-unrecognized-form, plural, preterite], molvéra [error-unrecognized-form, pluperfect, singular], moera [error-unrecognized-form, pluperfect, singular], molvéras [error-unrecognized-form, pluperfect, singular], moeras [error-unrecognized-form, pluperfect, singular], molveramos [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], molvéramos [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], moeramos [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], moêramos [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], molverades [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], molvérades [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], moerades [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], moêrades [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], molvéran [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], moeran [error-unrecognized-form, pluperfect, plural], molrei [error-unrecognized-form, future, singular], moerei [error-unrecognized-form, future, singular], molrás [error-unrecognized-form, future, singular], moerás [error-unrecognized-form, future, singular], molrá [error-unrecognized-form, future, singular], moerá [error-unrecognized-form, future, singular], molremos [error-unrecognized-form, future, plural], moeremos [error-unrecognized-form, future, plural], molredes [error-unrecognized-form, future, plural], moeredes [error-unrecognized-form, future, plural], molrán [error-unrecognized-form, future, plural], moerán [error-unrecognized-form, future, plural], molria [conditional, error-unrecognized-form, singular], moeria [conditional, error-unrecognized-form, singular], molrias [conditional, error-unrecognized-form, singular], moerias [conditional, error-unrecognized-form, singular], molriamos [conditional, error-unrecognized-form, plural], molríamos [conditional, error-unrecognized-form, plural], moeriamos [conditional, error-unrecognized-form, plural], moeríamos [conditional, error-unrecognized-form, plural], molriades [conditional, error-unrecognized-form, plural], molríades [conditional, error-unrecognized-form, plural], moeriades [conditional, error-unrecognized-form, plural], moeríades [conditional, error-unrecognized-form, plural], molrian [conditional, error-unrecognized-form, plural], moerian [conditional, error-unrecognized-form, plural], present of haver [error-unrecognized-form, multiword-construction, perfect, present], tẽer¹ + past participle [error-unrecognized-form, multiword-construction, perfect, present], imperfect of haver [error-unrecognized-form, multiword-construction, pluperfect], tẽer¹ + past participle [error-unrecognized-form, multiword-construction, pluperfect], preterite of haver [anterior, error-unrecognized-form, multiword-construction, past], tẽer¹ + past participle [anterior, error-unrecognized-form, multiword-construction, past], simple pluperfect of haver [error-unrecognized-form, multiword-construction], tẽer¹ + past participle [error-unrecognized-form, multiword-construction], future of haver [error-unrecognized-form, future, multiword-construction, perfect], tẽer¹ + past participle [error-unrecognized-form, future, multiword-construction, perfect], conditional of haver [conditional, error-unrecognized-form, multiword-construction, perfect], tẽer¹ + past participle [conditional, error-unrecognized-form, multiword-construction, perfect], moa [error-unrecognized-form, present, singular], moas [error-unrecognized-form, present, singular], moamos [error-unrecognized-form, plural, present], moades [error-unrecognized-form, plural, present], moan [error-unrecognized-form, plural, present], molvésse [error-unrecognized-form, imperfect, singular], moesse [error-unrecognized-form, imperfect, singular], molvésses [error-unrecognized-form, imperfect, singular], moesses [error-unrecognized-form, imperfect, singular], molvessemos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molvéssemos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moessemos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moêssemos [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molvessedes [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molvéssedes [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moessedes [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moêssedes [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molvéssen [error-unrecognized-form, imperfect, plural], moessen [error-unrecognized-form, imperfect, plural], molvér [error-unrecognized-form, future, singular], moer [error-unrecognized-form, future, singular], molvéres [error-unrecognized-form, future, singular], moeres [error-unrecognized-form, future, singular], molvérmos [error-unrecognized-form, future, plural], moermos [error-unrecognized-form, future, plural], molvérdes [error-unrecognized-form, future, plural], moerdes [error-unrecognized-form, future, plural], molvéren [error-unrecognized-form, future, plural], moeren [error-unrecognized-form, future, plural], present subjunctive of haver [error-unrecognized-form, multiword-construction, perfect, present], imperfect subjunctive of haver [error-unrecognized-form, multiword-construction, pluperfect], future subjunctive of haver [error-unrecognized-form, future, multiword-construction, perfect], mol [error-unrecognized-form, singular], móe [error-unrecognized-form, singular], mui [error-unrecognized-form, singular], moamos [error-unrecognized-form, plural], moede [error-unrecognized-form, plural], non moas [error-unrecognized-form, negative, singular], non moamos [error-unrecognized-form, negative, plural], non moades [error-unrecognized-form, negative, plural], moer [error-unrecognized-form, imperative, infinitive, personal, singular], moeres [error-unrecognized-form, infinitive, personal, singular], moer [error-unrecognized-form, infinitive, personal, singular], moermos [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural], moerdes [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural], moeren [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural]
  1. to mill
    Sense id: en-moer-roa-opt-verb-EcSJeLTt Categories (other): Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header, Old Galician-Portuguese verbs ending in -er, Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary Disambiguation of Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Old Galician-Portuguese verbs ending in -er: 50 50 Disambiguation of Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary: 50 50
  2. to grind, crush
    Sense id: en-moer-roa-opt-verb-qS3iWrZe Categories (other): Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header, Old Galician-Portuguese verbs ending in -er, Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary Disambiguation of Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Old Galician-Portuguese verbs ending in -er: 50 50 Disambiguation of Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary: 50 50

Verb [Portuguese]

IPA: /moˈe(ʁ)/ [Brazil], [moˈe(h)] [Brazil], /moˈe(ʁ)/ [Brazil], [moˈe(h)] [Brazil], /moˈe(ɾ)/ [São-Paulo], /moˈe(ʁ)/ [Rio-de-Janeiro], [moˈe(χ)] [Rio-de-Janeiro], /moˈe(ɻ)/ [Southern-Brazil], /ˈmweɾ/ [Portugal], /ˈmweɾ/ [Portugal], /ˈmwe.ɾi/ [Portugal, Southern]
Etymology: Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere. Compare Galician moer. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pt|roa-opt|moer|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Galician-Portuguese moer, {{inh+|pt|roa-opt|moer}} Inherited from Old Galician-Portuguese moer, {{inh|pt|la|molo|molere}} Latin molere, {{cog|gl|moer}} Galician moer Head templates: {{pt-verb}} moer (first-person singular present moo, first-person singular preterite moí, past participle moído) Inflection templates: {{pt-conj}} Forms: moo [first-person, present, singular], moí [first-person, preterite, singular], moído [participle, past], irregular [table-tags], moer [impersonal, infinitive], moer [first-person, infinitive, singular], moeres [infinitive, second-person, singular], moer [infinitive, singular, third-person], moermos [first-person, infinitive, plural], moerdes [infinitive, plural, second-person], moerem [infinitive, plural, third-person], moendo [gerund], moído [masculine, participle, past, singular], moídos [masculine, participle, past, plural], moída [feminine, participle, past, singular], moídas [feminine, participle, past, plural], moo [first-person, indicative, present, singular], môo [first-person, indicative, present, singular], móis [indicative, present, second-person, singular], mói [indicative, present, singular, third-person], moemos [first-person, indicative, plural, present], moeis [indicative, plural, present, second-person], moem [indicative, plural, present, third-person], moía [first-person, imperfect, indicative, singular], moías [imperfect, indicative, second-person, singular], moía [imperfect, indicative, singular, third-person], moíamos [first-person, imperfect, indicative, plural], moíeis [imperfect, indicative, plural, second-person], moíam [imperfect, indicative, plural, third-person], moí [first-person, indicative, preterite, singular], moeste [indicative, preterite, second-person, singular], moeu [indicative, preterite, singular, third-person], moemos [first-person, indicative, plural, preterite], moestes [indicative, plural, preterite, second-person], moeram [indicative, plural, preterite, third-person], moera [first-person, indicative, pluperfect, singular], moeras [indicative, pluperfect, second-person, singular], moera [indicative, pluperfect, singular, third-person], moêramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], moêreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], moeram [indicative, pluperfect, plural, third-person], moerei [first-person, future, indicative, singular], moerás [future, indicative, second-person, singular], moerá [future, indicative, singular, third-person], moeremos [first-person, future, indicative, plural], moereis [future, indicative, plural, second-person], moerão [future, indicative, plural, third-person], moeria [conditional, first-person, singular], moerias [conditional, second-person, singular], moeria [conditional, singular, third-person], moeríamos [conditional, first-person, plural], moeríeis [conditional, plural, second-person], moeriam [conditional, plural, third-person], moa [first-person, present, singular, subjunctive], moas [present, second-person, singular, subjunctive], moa [present, singular, subjunctive, third-person], moamos [first-person, plural, present, subjunctive], moais [plural, present, second-person, subjunctive], moam [plural, present, subjunctive, third-person], moesse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], moesses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], moesse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], moêssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], moêsseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], moessem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], moer [first-person, future, singular, subjunctive], moeres [future, second-person, singular, subjunctive], moer [future, singular, subjunctive, third-person], moermos [first-person, future, plural, subjunctive], moerdes [future, plural, second-person, subjunctive], moerem [future, plural, subjunctive, third-person], mói [imperative, second-person, singular], moa [imperative, singular, third-person], moamos [first-person, imperative, plural], moei [imperative, plural, second-person], moam [imperative, plural, third-person], não moas [imperative, negative, second-person, singular], não moa [imperative, negative, singular, third-person], não moamos [first-person, imperative, negative, plural], não moais [imperative, negative, plural, second-person], não moam [imperative, negative, plural, third-person]
  1. (transitive) to mill Tags: transitive
    Sense id: en-moer-pt-verb-EcSJeLTt
  2. (transitive) to grind, crush Tags: transitive Synonyms: esmagar
    Sense id: en-moer-pt-verb-qS3iWrZe
  3. (figuratively, colloquial, pronominal, intransitive) to tire, exhaust Tags: colloquial, figuratively, intransitive, pronominal Synonyms: cansar, fatigar
    Sense id: en-moer-pt-verb-SpbW7fEo
  4. (figuratively, colloquial, transitive) to nag, to annoy Tags: colloquial, figuratively, transitive Synonyms: azucrinar, atazanar, chatear
    Sense id: en-moer-pt-verb-Ac5HfQBb Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -er Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 10 10 28 53 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -er: 19 19 24 38
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: moagem, moedor, moer o juízo Related terms: moenda, , moinho, moleiro

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "af",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Afrikaans moer",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Afrikaans moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moering",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moered",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moered",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (third-person singular simple present moers, present participle moering, simple past and past participle moered)",
      "name": "en-verb"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South African English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "43 57",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To beat; to thrash."
      ],
      "id": "en-moer-en-verb-z7073TFO",
      "links": [
        [
          "beat",
          "beat"
        ],
        [
          "thrash",
          "thrash"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Africa, transitive) To beat; to thrash."
      ],
      "tags": [
        "South-Africa",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "af",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Afrikaans moer",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Afrikaans moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (plural moers)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South African English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              52,
              56
            ]
          ],
          "ref": "2003, Justin Nurse, Chris Verrijdt, Laugh it Off Annual: South African Youth Culture, volume 1, page 71:",
          "text": "Lying dead on the surface of the Monument dam was a moer of a big carp.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              56,
              60
            ]
          ],
          "ref": "2013, Jim Hooper, Koevoet: Experiencing South Africa's Deadly Bush War, page 239:",
          "text": "“Some of the teams are coming in,” he said. “They had a moer of a contact. Get your cameras and let's go.”",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
      ],
      "id": "en-moer-en-noun-gWZ73SiJ",
      "links": [
        [
          "whopper",
          "whopper"
        ],
        [
          "hell of a",
          "hell of a"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Africa) Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
      ],
      "tags": [
        "South-Africa"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Dutch moer",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moere",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "moere",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2accel-form": "p",
        "f2request": "1",
        "f5accel-form": "diminutive",
        "head": ""
      },
      "expansion": "moer (plural moere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "moere"
      },
      "expansion": "moer (plural moere)",
      "name": "af-noun"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Ek draai die moer vas"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nut: female screw, which fits on a bolt"
      ],
      "id": "en-moer-af-noun-OW-b9vot",
      "links": [
        [
          "nut",
          "nut"
        ],
        [
          "screw",
          "screw"
        ],
        [
          "bolt",
          "bolt"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 39 22 24",
          "kind": "other",
          "name": "Afrikaans entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "seed tuber"
      ],
      "id": "en-moer-af-noun-X9iFkl4m",
      "links": [
        [
          "seed tuber",
          "seed tuber"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Dutch moer",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch moer.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "2": "noun",
        "3": "uncountable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "-",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2accel-form": "p",
        "f2request": "1",
        "f5accel-form": "diminutive",
        "head": ""
      },
      "expansion": "moer (uncountable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "moer (uncountable)",
      "name": "af-noun"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "dregs, lees, sediment (of liquid)"
      ],
      "id": "en-moer-af-noun-PBYgFEQM",
      "links": [
        [
          "dregs",
          "dregs"
        ],
        [
          "lees",
          "lees"
        ],
        [
          "sediment",
          "sediment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "English",
      "lang_code": "en",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "moer",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moerende",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "gemoer",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (present moer, present participle moerende, past participle gemoer)",
      "name": "af-verb"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              17,
              21
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              23
            ]
          ],
          "english": "I'm gonna beat the shit out of you.",
          "text": "Ek gaan jou hard moer.",
          "translation": "I'm gonna beat the shit out of you.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to hit someone very hard"
      ],
      "id": "en-moer-af-verb-SJqzZQUS",
      "links": [
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "hard",
          "hard"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "de duvel en zijn ouwe moer"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hellemoer"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "moerbeest"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "moerkonijn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "moerriool"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "moershaas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "moerstaal"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "Contraction of moeder (“mother”) by regular syncope of medial /d/ (compare broer, blij, leer, la).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 17 4 8 2 6 13 10 2 2 4",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, archaic) mother"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
          "sense": "mother",
          "word": "moeder"
        },
        {
          "_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
          "sense": "mother",
          "word": "ma"
        },
        {
          "_dis1": "100 0 0 0 0 0 0",
          "sense": "mother",
          "word": "mama"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic",
        "feminine",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sediment formed in various alcoholic drinks and vinegar; compare French: mère de vinaigre"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-Nb9SSZ2k",
      "links": [
        [
          "sediment",
          "sediment"
        ],
        [
          "mère de vinaigre",
          "mère de vinaigre"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a queen bee"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-~0fDO1nF",
      "links": [
        [
          "queen bee",
          "queen bee"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "1 1 95 1 0 1 1",
          "sense": "queen bee",
          "word": "bijenkoningin"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
          "kind": "other",
          "langcode": "nl",
          "name": "Female animals",
          "orig": "nl:Female animals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a female hare"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-ISRBX4gB",
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "hare",
          "hare"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "3 1 1 60 18 17 1",
          "sense": "female hare",
          "word": "moershaas"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
          "kind": "other",
          "langcode": "nl",
          "name": "Female animals",
          "orig": "nl:Female animals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a female rabbit"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-nOIb~Tkg",
      "links": [
        [
          "rabbit",
          "rabbit"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "3 0 0 21 57 19 0",
          "sense": "female rabbit",
          "word": "moerkonijn"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 1 1 29 29 29 0 0 0 0 1",
          "kind": "other",
          "langcode": "nl",
          "name": "Female animals",
          "orig": "nl:Female animals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a female ferret"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun--6gKHnAm",
      "links": [
        [
          "ferret",
          "ferret"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the main in a structure; general version"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-Dq4-he6d",
      "links": [
        [
          "main",
          "main"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "geen moer"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "moerbout"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "moeren"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "moerschroef"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "moersleutel"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Caribbean Javanese",
      "lang_code": "jvn",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Indonesian",
      "lang_code": "id",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "moer",
        "3": "schroef",
        "t1": "mother",
        "t2": "bolt"
      },
      "expansion": "moer (“mother”) + schroef (“bolt”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "A shortening of moerschroef, from moer (“mother”) + schroef (“bolt”).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a type of fastener with a threaded hole; a nut"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-SR8kel-X",
      "links": [
        [
          "nut",
          "nut"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I do not care at all.",
          "text": "Het kan me geen moer schelen.",
          "translation": "I do not care at all."
        }
      ],
      "glosses": [
        "something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-DpwREzRO",
      "links": [
        [
          "something",
          "something"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "morass"
      },
      "expansion": "Middle Dutch moer (“morass”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "*mōr"
      },
      "expansion": "Old Dutch *mōr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*mōr"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *mōr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*mōraz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *mōraz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "moor"
      },
      "expansion": "English moor",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "mōr",
        "3": "",
        "4": "moor, marsh"
      },
      "expansion": "Old English mōr (“moor, marsh”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Dutch moer (“morass”), from Old Dutch *mōr, from Proto-West Germanic *mōr, from Proto-Germanic *mōraz. Related to meer (“lake”). Cognate with English moor, Old English mōr (“moor, marsh”).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer n (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 7 8 4 3 3 3 3 3 35 4",
          "kind": "other",
          "langcode": "nl",
          "name": "Landforms",
          "orig": "nl:Landforms",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "morass, marsh, peat"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-nl:moor",
      "links": [
        [
          "morass",
          "morass"
        ],
        [
          "marsh",
          "marsh"
        ],
        [
          "peat",
          "peat"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "moeren"
        }
      ],
      "senseid": [
        "nl:moor"
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "noun",
        "g": "?"
      },
      "expansion": "moer ?",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "muur chickweed"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of muur chickweed"
      ],
      "id": "en-moer-nl-noun-hpkieSu0",
      "links": [
        [
          "muur",
          "muur#Dutch"
        ],
        [
          "chickweed",
          "chickweed"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "moer f (plural moers)",
      "name": "fr-noun"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 10 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 1 1 1 6 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 4 8 27 1 1 0 2 1 3 21 1 1 1 1 2 5",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 10 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 0 1 0 10 1 1 1 0 1 1 1 0 0 0 6 10 24 1 1 0 1 0 5 18 1 1 1 1 1 8",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "morass"
      ],
      "id": "en-moer-fr-noun-rZuWiPHh",
      "links": [
        [
          "morass",
          "morass"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere",
        "t": "to mill"
      },
      "expansion": "Latin molere (“to mill”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*melh₂-",
        "4": "",
        "5": "to grind, crush"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "moer"
      },
      "expansion": "Portuguese moer",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere (“to mill”), from Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”). Compare Portuguese moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moio",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moín",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moim",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moïamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moïades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moín",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moésedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (first-person singular present moio, first-person singular preterite moín, past participle moído, short past participle mudo)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "liquid dough; mixture",
      "translation": "liquid dough; mixture",
      "word": "amoado"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "molar; millstone",
      "translation": "molar; millstone",
      "word": "moa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "action of milling",
      "translation": "action of milling",
      "word": "moenda"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mudo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "chaff",
      "translation": "chaff",
      "word": "muíña"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "Galician traditional dance and bagpipe music",
      "translation": "Galician traditional dance and bagpipe music",
      "word": "muiñeira"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "mill",
      "translation": "mill",
      "word": "muíño"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs with irregular short past participle",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-moer-gl-verb-EcSJeLTt",
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to mill"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs with irregular short past participle",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to grind, to crush"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-moer-gl-verb-g1ouG6aW",
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to grind, to crush"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/moˈeɾ/"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gmh",
        "3": "mager"
      },
      "expansion": "Middle High German mager",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "goh",
        "3": "magar"
      },
      "expansion": "Old High German magar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*magr"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *magr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "mager"
      },
      "expansion": "German mager",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "mager"
      },
      "expansion": "Dutch mager",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "magur"
      },
      "expansion": "Icelandic magur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "meagre"
      },
      "expansion": "English meagre",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German mager, from Old High German magar, from Proto-West Germanic *magr. Cognate with German mager, Dutch mager, Icelandic magur; also related to English meagre.",
  "forms": [
    {
      "form": "moren",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "moert",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "méi moer",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "am moersten",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hien ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "si ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "si si moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "si sinn moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "nominative",
        "plural",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "m1": "moren",
        "m2": "moeren"
      },
      "expansion": "moer (masculine moren or moeren, neuter moert, comparative méi moer, superlative am moersten)",
      "name": "lb-adj"
    }
  ],
  "lang": "Luxembourgish",
  "lang_code": "lb",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lean"
      ],
      "id": "en-moer-lb-adj-kuiaHtDT",
      "links": [
        [
          "lean",
          "lean"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 94",
          "kind": "other",
          "name": "Luxembourgish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "skinny, meagre"
      ],
      "id": "en-moer-lb-adj-HQZp0L5e",
      "links": [
        [
          "skinny",
          "skinny"
        ],
        [
          "meagre",
          "meagre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmoːer/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmoː.ɐ]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "moer",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mo m"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of mo m"
      ],
      "id": "en-moer-nb-noun-LnBet14J",
      "links": [
        [
          "mo",
          "mo#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "moe m"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of moe m"
      ],
      "id": "en-moer-nb-noun-OnsKrkVO",
      "links": [
        [
          "moe",
          "moe#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "moer f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "mor"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 10 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              9
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              8,
              14
            ]
          ],
          "english": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
          "ref": "1669, “Højr nu kiær SIRI mi”, in Den fyrste morgonblånen, Oslo: Novus, published 1990, page 48:",
          "text": "højr Moer æg nu mæ dæg til Kioppinhaffn vil fara",
          "translation": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "obsolete spelling of mor"
      ],
      "id": "en-moer-nn-noun-JVybEEf~",
      "links": [
        [
          "mor",
          "mor#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Galician",
      "lang_code": "gl",
      "word": "moer"
    },
    {
      "lang": "Portuguese",
      "lang_code": "pt",
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin molere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin molere",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin molere.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "roa-opt-conj (moer)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "gerund of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moente",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moentes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moïamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moïades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molviste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvische",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molviche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moísche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moío",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moiu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvémos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvédes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moeron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molveramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molverades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "present of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "preterite of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "anterior",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "anterior",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "simple pluperfect of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "future of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvessemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvessedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "present subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "future subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "moer",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "cond_1p": "*molriamos,*molríamos,*moeriamos,*moeríamos",
        "cond_1s": "*molria,*moeria",
        "cond_2p": "*molriades,*molríades,*moeriades,*moeríades",
        "cond_2s": "*molrias,*moerias",
        "cond_3p": "*molrian,*moerian",
        "cond_3s": "*molria,*moeria",
        "fut_1p": "*molremos,*moeremos",
        "fut_1s": "*molrei,*moerei",
        "fut_2p": "*molredes,moeredes",
        "fut_2s": "*molrás,*moerás",
        "fut_3p": "*molrán,*moerán",
        "fut_3s": "*molrá,*moerá",
        "futsub_1p": "*molvérmos,*moermos",
        "futsub_1s": "*molvér,*moer",
        "futsub_2p": "*molvérdes,*moerdes",
        "futsub_2s": "*molvéres,*moeres",
        "futsub_3p": "*molvéren,*moeren",
        "futsub_3s": "*molvér,*moer",
        "gerund": "*moendo",
        "imp_2p": "*moede",
        "imp_2s": "*mol,*móe,mui",
        "impf_1p": "*moïamos,*moíamos",
        "impf_1s": "*moía",
        "impf_2p": "*moïades,*moíades",
        "impf_2s": "*moías",
        "impf_3p": "*moían",
        "impf_3s": "*moía",
        "impfsub_1p": "*molvessemos,*molvéssemos,*moessemos,*moêssemos",
        "impfsub_1s": "*molvésse,*moesse",
        "impfsub_2p": "*molvessedes,*molvéssedes,*moessedes,*moêssedes",
        "impfsub_2s": "*molvésses,*moesses",
        "impfsub_3p": "*molvéssen,*moessen",
        "impfsub_3s": "*molvésse,*moesse",
        "infinitive": "moer",
        "persinf_1p": "*moermos",
        "persinf_1s": "*moer",
        "persinf_2p": "*moerdes",
        "persinf_2s": "*moeres",
        "persinf_3p": "*moeren",
        "persinf_3s": "*moer",
        "plup_1p": "*molveramos,*molvéramos,*moeramos,*moêramos",
        "plup_1s": "*molvéra,*moera",
        "plup_2p": "*molverades,*molvérades,*moerades,*moêrades",
        "plup_2s": "*molvéras,*moeras",
        "plup_3p": "*molvéran,*moeran",
        "plup_3s": "*molvéra,*moera",
        "pp_fp": "*moídas",
        "pp_fs": "*moída",
        "pp_mp": "*moídos",
        "pp_ms": "*moído",
        "pres_1p": "*moemos",
        "pres_1s": "*moo",
        "pres_2p": "*moedes",
        "pres_2s": "móes",
        "pres_3p": "*moen",
        "pres_3s": "*mol,móe",
        "presp_p": "*moentes",
        "presp_s": "*moente",
        "pret_1p": "*molvémos,*moemos",
        "pret_1s": "*molve,*moí,*moin",
        "pret_2p": "*molvédes,*moestes",
        "pret_2s": "*molvéste,*molviste,*molvésche,*molvische,*molvéche,*molviche,*moeste,*moíste,*moesche,*moísche,*moeche,*moíche",
        "pret_3p": "*molvéron,*moeron",
        "pret_3s": "*molve,*moeu,*moeo,*moío,*moiu",
        "sub_1p": "*moamos",
        "sub_1s": "*moa",
        "sub_2p": "*moades",
        "sub_2s": "*moas",
        "sub_3p": "*moan",
        "sub_3s": "*moa"
      },
      "name": "roa-opt-conj-manual"
    }
  ],
  "lang": "Old Galician-Portuguese",
  "lang_code": "roa-opt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "id": "en-moer-roa-opt-verb-EcSJeLTt",
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to grind, crush"
      ],
      "id": "en-moer-roa-opt-verb-qS3iWrZe",
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-eɾ"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moagem"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moedor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moer o juízo"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere"
      },
      "expansion": "Latin molere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "moer"
      },
      "expansion": "Galician moer",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere. Compare Galician moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moo",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "môo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (first-person singular present moo, first-person singular preterite moí, past participle moído)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mo",
        "er"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moenda"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mó"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moinho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "moleiro"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "id": "en-moer-pt-verb-EcSJeLTt",
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to mill"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to grind, crush"
      ],
      "id": "en-moer-pt-verb-qS3iWrZe",
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to grind, crush"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "esmagar"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to tire, exhaust"
      ],
      "id": "en-moer-pt-verb-SpbW7fEo",
      "links": [
        [
          "tire",
          "tire"
        ],
        [
          "exhaust",
          "exhaust"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively, colloquial, pronominal, intransitive) to tire, exhaust"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cansar"
        },
        {
          "word": "fatigar"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "figuratively",
        "intransitive",
        "pronominal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 10 28 53",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "19 19 24 38",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to nag, to annoy"
      ],
      "id": "en-moer-pt-verb-Ac5HfQBb",
      "links": [
        [
          "nag",
          "nag"
        ],
        [
          "annoy",
          "annoy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively, colloquial, transitive) to nag, to annoy"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "azucrinar"
        },
        {
          "word": "atazanar"
        },
        {
          "word": "chatear"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "figuratively",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmweɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmweɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmwe.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}
{
  "categories": [
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans nouns",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans verbs",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Dutch moer",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moere",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "moere",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2accel-form": "p",
        "f2request": "1",
        "f5accel-form": "diminutive",
        "head": ""
      },
      "expansion": "moer (plural moere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "moere"
      },
      "expansion": "moer (plural moere)",
      "name": "af-noun"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Ek draai die moer vas"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nut: female screw, which fits on a bolt"
      ],
      "links": [
        [
          "nut",
          "nut"
        ],
        [
          "screw",
          "screw"
        ],
        [
          "bolt",
          "bolt"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "seed tuber"
      ],
      "links": [
        [
          "seed tuber",
          "seed tuber"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans nouns",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans uncountable nouns",
    "Afrikaans verbs",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Dutch moer",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch moer.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "2": "noun",
        "3": "uncountable",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "-",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2accel-form": "p",
        "f2request": "1",
        "f5accel-form": "diminutive",
        "head": ""
      },
      "expansion": "moer (uncountable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "moer (uncountable)",
      "name": "af-noun"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "dregs, lees, sediment (of liquid)"
      ],
      "links": [
        [
          "dregs",
          "dregs"
        ],
        [
          "lees",
          "lees"
        ],
        [
          "sediment",
          "sediment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans verbs",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "English",
      "lang_code": "en",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "moer",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moerende",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "gemoer",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (present moer, present participle moerende, past participle gemoer)",
      "name": "af-verb"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Afrikaans terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              17,
              21
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              23
            ]
          ],
          "english": "I'm gonna beat the shit out of you.",
          "text": "Ek gaan jou hard moer.",
          "translation": "I'm gonna beat the shit out of you.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to hit someone very hard"
      ],
      "links": [
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "hard",
          "hard"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[muːr]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch feminine nouns",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch nouns",
    "Dutch nouns with plural in -en",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for gender in Dutch entries",
    "Rhymes:Dutch/ur",
    "Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
    "nl:Female animals",
    "nl:Landforms"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "de duvel en zijn ouwe moer"
    },
    {
      "word": "hellemoer"
    },
    {
      "word": "moerbeest"
    },
    {
      "word": "moerkonijn"
    },
    {
      "word": "moerriool"
    },
    {
      "word": "moershaas"
    },
    {
      "word": "moerstaal"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "Contraction of moeder (“mother”) by regular syncope of medial /d/ (compare broer, blij, leer, la).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with archaic senses",
        "Dutch terms with rare senses"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, archaic) mother"
      ],
      "tags": [
        "archaic",
        "feminine",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sediment formed in various alcoholic drinks and vinegar; compare French: mère de vinaigre"
      ],
      "links": [
        [
          "sediment",
          "sediment"
        ],
        [
          "mère de vinaigre",
          "mère de vinaigre"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a queen bee"
      ],
      "links": [
        [
          "queen bee",
          "queen bee"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a female hare"
      ],
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "hare",
          "hare"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a female rabbit"
      ],
      "links": [
        [
          "rabbit",
          "rabbit"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a female ferret"
      ],
      "links": [
        [
          "ferret",
          "ferret"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the main in a structure; general version"
      ],
      "links": [
        [
          "main",
          "main"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "mother",
      "word": "moeder"
    },
    {
      "sense": "mother",
      "word": "ma"
    },
    {
      "sense": "mother",
      "word": "mama"
    },
    {
      "sense": "queen bee",
      "word": "bijenkoningin"
    },
    {
      "sense": "female hare",
      "word": "moershaas"
    },
    {
      "sense": "female rabbit",
      "word": "moerkonijn"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Dutch compound terms",
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch feminine nouns",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch nouns",
    "Dutch nouns with plural in -en",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for gender in Dutch entries",
    "Rhymes:Dutch/ur",
    "Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
    "nl:Female animals",
    "nl:Landforms"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "geen moer"
    },
    {
      "word": "moerbout"
    },
    {
      "word": "moeren"
    },
    {
      "word": "moerschroef"
    },
    {
      "word": "moersleutel"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Caribbean Javanese",
      "lang_code": "jvn",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Indonesian",
      "lang_code": "id",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "mur"
    },
    {
      "lang": "Papiamentu",
      "lang_code": "pap",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "moer",
        "3": "schroef",
        "t1": "mother",
        "t2": "bolt"
      },
      "expansion": "moer (“mother”) + schroef (“bolt”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "A shortening of moerschroef, from moer (“mother”) + schroef (“bolt”).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer f (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a type of fastener with a threaded hole; a nut"
      ],
      "links": [
        [
          "nut",
          "nut"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Dutch informal terms"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I do not care at all.",
          "text": "Het kan me geen moer schelen.",
          "translation": "I do not care at all."
        }
      ],
      "glosses": [
        "something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
      ],
      "links": [
        [
          "something",
          "something"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) something small and insignificant (in the phrase geen moer)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch neuter nouns",
    "Dutch nouns",
    "Dutch nouns with plural in -en",
    "Dutch terms derived from Middle Dutch",
    "Dutch terms derived from Old Dutch",
    "Dutch terms derived from Proto-Germanic",
    "Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
    "Dutch terms inherited from Middle Dutch",
    "Dutch terms inherited from Old Dutch",
    "Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
    "Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for gender in Dutch entries",
    "Rhymes:Dutch/ur",
    "Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
    "nl:Female animals",
    "nl:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "morass"
      },
      "expansion": "Middle Dutch moer (“morass”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "*mōr"
      },
      "expansion": "Old Dutch *mōr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*mōr"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *mōr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*mōraz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *mōraz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "moor"
      },
      "expansion": "English moor",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "mōr",
        "3": "",
        "4": "moor, marsh"
      },
      "expansion": "Old English mōr (“moor, marsh”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Dutch moer (“morass”), from Old Dutch *mōr, from Proto-West Germanic *mōr, from Proto-Germanic *mōraz. Related to meer (“lake”). Cognate with English moor, Old English mōr (“moor, marsh”).",
  "forms": [
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moertje",
      "tags": [
        "diminutive",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "-en",
        "3": "+"
      },
      "expansion": "moer n (plural moeren, diminutive moertje n)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "moeren"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "morass, marsh, peat"
      ],
      "links": [
        [
          "morass",
          "morass"
        ],
        [
          "marsh",
          "marsh"
        ],
        [
          "peat",
          "peat"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "nl:moor"
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch nouns",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for gender in Dutch entries",
    "Rhymes:Dutch/ur",
    "Rhymes:Dutch/ur/1 syllable",
    "nl:Female animals",
    "nl:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "noun",
        "g": "?"
      },
      "expansion": "moer ?",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "moer"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "muur chickweed"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of muur chickweed"
      ],
      "links": [
        [
          "muur",
          "muur#Dutch"
        ],
        [
          "chickweed",
          "chickweed"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/mur/"
    },
    {
      "ipa": "[muːr]"
    },
    {
      "rhymes": "-ur"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Afrikaans",
    "English terms derived from Afrikaans",
    "English verbs",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "af",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Afrikaans moer",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Afrikaans moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moering",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moered",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moered",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (third-person singular simple present moers, present participle moering, simple past and past participle moered)",
      "name": "en-verb"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English transitive verbs",
        "South African English"
      ],
      "glosses": [
        "To beat; to thrash."
      ],
      "links": [
        [
          "beat",
          "beat"
        ],
        [
          "thrash",
          "thrash"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Africa, transitive) To beat; to thrash."
      ],
      "tags": [
        "South-Africa",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Afrikaans",
    "English terms derived from Afrikaans",
    "English verbs",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "af",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Afrikaans moer",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Afrikaans moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (plural moers)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with quotations",
        "South African English"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              52,
              56
            ]
          ],
          "ref": "2003, Justin Nurse, Chris Verrijdt, Laugh it Off Annual: South African Youth Culture, volume 1, page 71:",
          "text": "Lying dead on the surface of the Monument dam was a moer of a big carp.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              56,
              60
            ]
          ],
          "ref": "2013, Jim Hooper, Koevoet: Experiencing South Africa's Deadly Bush War, page 239:",
          "text": "“Some of the teams are coming in,” he said. “They had a moer of a contact. Get your cameras and let's go.”",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
      ],
      "links": [
        [
          "whopper",
          "whopper"
        ],
        [
          "hell of a",
          "hell of a"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Africa) Something big or powerful; a whopper; a hell of a thing."
      ],
      "tags": [
        "South-Africa"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "moers",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "moer f (plural moers)",
      "name": "fr-noun"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French countable nouns",
        "French entries with incorrect language header",
        "French feminine nouns",
        "French lemmas",
        "French nouns",
        "Pages with 10 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "morass"
      ],
      "links": [
        [
          "morass",
          "morass"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Galician entries with incorrect language header",
    "Galician irregular verbs",
    "Galician lemmas",
    "Galician terms derived from Latin",
    "Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms derived from Proto-Indo-European",
    "Galician terms inherited from Latin",
    "Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Galician verbs",
    "Galician verbs ending in -er",
    "Galician verbs with irregular short past participle",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere",
        "t": "to mill"
      },
      "expansion": "Latin molere (“to mill”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*melh₂-",
        "4": "",
        "5": "to grind, crush"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "moer"
      },
      "expansion": "Portuguese moer",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere (“to mill”), from Proto-Indo-European *melh₂- (“to grind, crush”). Compare Portuguese moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moio",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moín",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moim",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "head_nr": 2,
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moïamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moïades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moín",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moésedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non moian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mudo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "short-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "muda",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "short-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mudas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "short-form"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "long-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "long-form",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moio",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom moiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (first-person singular present moio, first-person singular preterite moín, past participle moído, short past participle mudo)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "english": "liquid dough; mixture",
      "translation": "liquid dough; mixture",
      "word": "amoado"
    },
    {
      "english": "molar; millstone",
      "translation": "molar; millstone",
      "word": "moa"
    },
    {
      "english": "action of milling",
      "translation": "action of milling",
      "word": "moenda"
    },
    {
      "word": "mudo"
    },
    {
      "english": "chaff",
      "translation": "chaff",
      "word": "muíña"
    },
    {
      "english": "Galician traditional dance and bagpipe music",
      "translation": "Galician traditional dance and bagpipe music",
      "word": "muiñeira"
    },
    {
      "english": "mill",
      "translation": "mill",
      "word": "muíño"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Galician transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to mill"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Galician transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to grind, to crush"
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to grind, to crush"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/moˈeɾ/"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Luxembourgish adjectives",
    "Luxembourgish entries with incorrect language header",
    "Luxembourgish lemmas",
    "Luxembourgish terms derived from Middle High German",
    "Luxembourgish terms derived from Old High German",
    "Luxembourgish terms derived from Proto-Germanic",
    "Luxembourgish terms derived from Proto-West Germanic",
    "Luxembourgish terms inherited from Middle High German",
    "Luxembourgish terms inherited from Old High German",
    "Luxembourgish terms inherited from Proto-Germanic",
    "Luxembourgish terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gmh",
        "3": "mager"
      },
      "expansion": "Middle High German mager",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "goh",
        "3": "magar"
      },
      "expansion": "Old High German magar",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lb",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*magr"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *magr",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "mager"
      },
      "expansion": "German mager",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "mager"
      },
      "expansion": "Dutch mager",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "magur"
      },
      "expansion": "Icelandic magur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "meagre"
      },
      "expansion": "English meagre",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German mager, from Old High German magar, from Proto-West Germanic *magr. Cognate with German mager, Dutch mager, Icelandic magur; also related to English meagre.",
  "forms": [
    {
      "form": "moren",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "moert",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "méi moer",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "am moersten",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "hien ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "si ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ass moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "si si moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "si sinn moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moert",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "attributive",
        "nominative",
        "plural",
        "with-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "without-determiner"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "with-head"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "m1": "moren",
        "m2": "moeren"
      },
      "expansion": "moer (masculine moren or moeren, neuter moert, comparative méi moer, superlative am moersten)",
      "name": "lb-adj"
    }
  ],
  "lang": "Luxembourgish",
  "lang_code": "lb",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lean"
      ],
      "links": [
        [
          "lean",
          "lean"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "skinny, meagre"
      ],
      "links": [
        [
          "skinny",
          "skinny"
        ],
        [
          "meagre",
          "meagre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmoːer/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmoː.ɐ]"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "moer",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "mo m"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of mo m"
      ],
      "links": [
        [
          "mo",
          "mo#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "moe m"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite plural of moe m"
      ],
      "links": [
        [
          "moe",
          "moe#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "moer f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "mor"
        }
      ],
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk feminine nouns",
        "Norwegian Nynorsk lemmas",
        "Norwegian Nynorsk nouns",
        "Norwegian Nynorsk obsolete forms",
        "Norwegian Nynorsk terms with quotations",
        "Pages with 10 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              9
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              8,
              14
            ]
          ],
          "english": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
          "ref": "1669, “Højr nu kiær SIRI mi”, in Den fyrste morgonblånen, Oslo: Novus, published 1990, page 48:",
          "text": "højr Moer æg nu mæ dæg til Kioppinhaffn vil fara",
          "translation": "listen, Mother: Now I want to go to Copenhagen with you",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "obsolete spelling of mor"
      ],
      "links": [
        [
          "mor",
          "mor#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Old Galician-Portuguese entries with incorrect language header",
    "Old Galician-Portuguese lemmas",
    "Old Galician-Portuguese terms derived from Latin",
    "Old Galician-Portuguese terms inherited from Latin",
    "Old Galician-Portuguese verbs",
    "Old Galician-Portuguese verbs ending in -er",
    "Old Galician-Portuguese verbs taking haver as auxiliary",
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ",
    "Rhymes:Old Galician-Portuguese/eɾ/2 syllables"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Galician",
      "lang_code": "gl",
      "word": "moer"
    },
    {
      "lang": "Portuguese",
      "lang_code": "pt",
      "word": "moer"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin molere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin molere",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin molere.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "roa-opt-conj (moer)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "gerund of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moente",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moentes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moïamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moïades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molviste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvische",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molviche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moísche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moíche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moío",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moiu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvémos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvédes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moeron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molveramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molverades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molrias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molrian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "present of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "preterite of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "anterior",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "anterior",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "simple pluperfect of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction"
      ]
    },
    {
      "form": "future of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "conditional of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "tẽer¹ + past participle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvésses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvessemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvessedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéssen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvérdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "molvéren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "present subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imperfect subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "multiword-construction",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "future subjunctive of haver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "multiword-construction",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "mol",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non moades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "roa-opt",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "moer",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "cond_1p": "*molriamos,*molríamos,*moeriamos,*moeríamos",
        "cond_1s": "*molria,*moeria",
        "cond_2p": "*molriades,*molríades,*moeriades,*moeríades",
        "cond_2s": "*molrias,*moerias",
        "cond_3p": "*molrian,*moerian",
        "cond_3s": "*molria,*moeria",
        "fut_1p": "*molremos,*moeremos",
        "fut_1s": "*molrei,*moerei",
        "fut_2p": "*molredes,moeredes",
        "fut_2s": "*molrás,*moerás",
        "fut_3p": "*molrán,*moerán",
        "fut_3s": "*molrá,*moerá",
        "futsub_1p": "*molvérmos,*moermos",
        "futsub_1s": "*molvér,*moer",
        "futsub_2p": "*molvérdes,*moerdes",
        "futsub_2s": "*molvéres,*moeres",
        "futsub_3p": "*molvéren,*moeren",
        "futsub_3s": "*molvér,*moer",
        "gerund": "*moendo",
        "imp_2p": "*moede",
        "imp_2s": "*mol,*móe,mui",
        "impf_1p": "*moïamos,*moíamos",
        "impf_1s": "*moía",
        "impf_2p": "*moïades,*moíades",
        "impf_2s": "*moías",
        "impf_3p": "*moían",
        "impf_3s": "*moía",
        "impfsub_1p": "*molvessemos,*molvéssemos,*moessemos,*moêssemos",
        "impfsub_1s": "*molvésse,*moesse",
        "impfsub_2p": "*molvessedes,*molvéssedes,*moessedes,*moêssedes",
        "impfsub_2s": "*molvésses,*moesses",
        "impfsub_3p": "*molvéssen,*moessen",
        "impfsub_3s": "*molvésse,*moesse",
        "infinitive": "moer",
        "persinf_1p": "*moermos",
        "persinf_1s": "*moer",
        "persinf_2p": "*moerdes",
        "persinf_2s": "*moeres",
        "persinf_3p": "*moeren",
        "persinf_3s": "*moer",
        "plup_1p": "*molveramos,*molvéramos,*moeramos,*moêramos",
        "plup_1s": "*molvéra,*moera",
        "plup_2p": "*molverades,*molvérades,*moerades,*moêrades",
        "plup_2s": "*molvéras,*moeras",
        "plup_3p": "*molvéran,*moeran",
        "plup_3s": "*molvéra,*moera",
        "pp_fp": "*moídas",
        "pp_fs": "*moída",
        "pp_mp": "*moídos",
        "pp_ms": "*moído",
        "pres_1p": "*moemos",
        "pres_1s": "*moo",
        "pres_2p": "*moedes",
        "pres_2s": "móes",
        "pres_3p": "*moen",
        "pres_3s": "*mol,móe",
        "presp_p": "*moentes",
        "presp_s": "*moente",
        "pret_1p": "*molvémos,*moemos",
        "pret_1s": "*molve,*moí,*moin",
        "pret_2p": "*molvédes,*moestes",
        "pret_2s": "*molvéste,*molviste,*molvésche,*molvische,*molvéche,*molviche,*moeste,*moíste,*moesche,*moísche,*moeche,*moíche",
        "pret_3p": "*molvéron,*moeron",
        "pret_3s": "*molve,*moeu,*moeo,*moío,*moiu",
        "sub_1p": "*moamos",
        "sub_1s": "*moa",
        "sub_2p": "*moades",
        "sub_2s": "*moas",
        "sub_3p": "*moan",
        "sub_3s": "*moa"
      },
      "name": "roa-opt-conj-manual"
    }
  ],
  "lang": "Old Galician-Portuguese",
  "lang_code": "roa-opt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to grind, crush"
      ],
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-eɾ"
    }
  ],
  "word": "moer"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 10 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese 1-syllable words",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese irregular verbs",
    "Portuguese lemmas",
    "Portuguese terms derived from Latin",
    "Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms inherited from Latin",
    "Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese verbs",
    "Portuguese verbs ending in -er"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "moagem"
    },
    {
      "word": "moedor"
    },
    {
      "word": "moer o juízo"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "moer"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "molo",
        "4": "molere"
      },
      "expansion": "Latin molere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "moer"
      },
      "expansion": "Galician moer",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese moer, from Latin molere. Compare Galician moer.",
  "forms": [
    {
      "form": "moo",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "moído",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moída",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moídas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "môo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "móis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moíeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moíam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "moestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moêreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moerão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moerias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moeria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moeríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moeriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moêssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moêsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moeres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moer",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "moerem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mói",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não moa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não moais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não moam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "moer (first-person singular present moo, first-person singular preterite moí, past participle moído)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mo",
        "er"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "moenda"
    },
    {
      "word": "mó"
    },
    {
      "word": "moinho"
    },
    {
      "word": "moleiro"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to mill"
      ],
      "links": [
        [
          "mill",
          "mill"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to mill"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to grind, crush"
      ],
      "links": [
        [
          "grind",
          "grind"
        ],
        [
          "crush",
          "crush"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to grind, crush"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "esmagar"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese colloquialisms",
        "Portuguese intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to tire, exhaust"
      ],
      "links": [
        [
          "tire",
          "tire"
        ],
        [
          "exhaust",
          "exhaust"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively, colloquial, pronominal, intransitive) to tire, exhaust"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cansar"
        },
        {
          "word": "fatigar"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "figuratively",
        "intransitive",
        "pronominal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese colloquialisms",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to nag, to annoy"
      ],
      "links": [
        [
          "nag",
          "nag"
        ],
        [
          "annoy",
          "annoy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figuratively, colloquial, transitive) to nag, to annoy"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "azucrinar"
        },
        {
          "word": "atazanar"
        },
        {
          "word": "chatear"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "figuratively",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[moˈe(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/moˈe(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmweɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmweɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmwe.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    }
  ],
  "word": "moer"
}

Download raw JSONL data for moer meaning in All languages combined (78.1kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: reintegrationist norm",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'second-person', 'indicative', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'pluperfect anterior'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'subjunctive mood'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'error-unrecognized-form'}",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'dummy-ignore-skipped', 'error-unrecognized-form', 'imperative'}",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eu ei'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: moer/Old Galician-Portuguese 'tu' base_tags={'singular', 'infinitive', 'error-unrecognized-form', 'personal'}",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'el~ele ela'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nos nos outros nos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'vos vos outros vos outras'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eles elas'",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Old Galician-Portuguese",
  "subsection": "verb",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "page/1896",
  "msg": "Template nesting error: template_nesting = 6 couldn't split inflection templates, moer/Luxembourgish section declension",
  "path": [
    "moer"
  ],
  "section": "Luxembourgish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "moer",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.